w Krzyżu rozkwita życie

Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 14 wrześnie, Święto Podwyższenia Krzyża św. 

Teksty: Lb 21, 4b-9; J 3, 13-17 

Prośba o łaskę przylgnięcia sercem do Jezusa Ukrzyżowanego

1.  Tracić cierpliwość.  W czasie drogi przez pustynię lud jednak stracił cierpliwość do Boga. Słowo jednak wskazuje na to, że próba mogła zakończyć się w dwojaki sposób. Mogła tak i mogła tak, a jednak zakończyła się w ten sposób.  Jakby nie było to żadnym zaskoczeniem, po prostu kolej rzeczy. Więc może nieważne jest jak kończą się nasze próby, czy wychodzimy z nich zwycięsko, czy odnosimy druzgocącą porażkę. Tekst prowadzi nas do Boga, który nie traci cierpliwości do nas.  On zawsze wyprowadza dobro z największych naszych klęsk. Przypomnij sobie wydarzenie, które było dla ciebie porażką, spróbuj  odnaleźć w nim Boga, który nie stracił cierpliwości, ale podał rozwiązanie i pomógł ci ocalić życie.

2. Kąsające myśli. Kiedy lud stracił cierpliwość – pojawiły się kąsające węże. Kiedy w drodze naszej wiary tracimy cierpliwość, czy to względem siebie, drugich, czy względem Boga i do nas mają dostęp kąsające węże w postaci zatruwających nas myśli. Nie raz im ulegaliśmy i jeszcze nie raz damy się im zatruć. Ważne jest, abyśmy nauczyli się coraz szybciej je rozpoznawać i zwracać serce ku Chrystusowi i Jego Krzyżowi, na którym On został wywyższony dla naszego zbawienia. W Chrystusie odnajdziemy pokój, uzdrowienie i nowe życie. Na ile rozpoznajesz myśli zatruwające twoje serce? Na ile sam próbujesz z nimi walczyć a na ile zwracasz się ku Temu, który przez krzyż zwyciężył?

3. Wyznanie miłości. Spojrzenie na miedzianego węża ocalało życie. Jak Mojżesz wywyższył węża, tak potrzeba by wywyższono Syna Człowieczego. Jak rozumiesz tę potrzebę, o której mówi Ewangelia? Potrzebę sprawiedliwości…? zadośćuczynienia…? ofiary…?  Bóg, który jest miłośnikiem życia – ocala od śmierci, tych których kocha.  Potrzebą Miłości jest ocalenie od śmierci, od zła, od potępienia, od zguby. Miłość, która wychodzi naprzeciw nie dla potępienia, ale dla zbawienia, nie dla rozliczenia, ale dla ofiarowania siebie. Krzyż jest znakiem i pieczęcią Bożej miłości, jest najbardziej wstrząsającym wyznaniem miłość. Poświęć dziś kilka minut na adoracje krzyża. Popatrz na Chrystusa – „węża miedzianego” by życie mogło rozkwitnąć na nowo.

1 Comment

  1. W krzyżu zbawienie. Nie przez nasze czyny, ale jedynie w Nim, dzięki Jego łasce.

    Odzieraj mnie Panie ze wszystkiego co jeszcze Tobie nie oddałam. Oczyszczaj. Napełniaj swoim Duchem. Daj siłę do walki z kąsającymi wężami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Iwona Jagiełka

Pedagog, teolog, kierownik duchowy. Nieustannie w drodze - dosłownie i w przenośni. Jej złota myśl: każda droga ma cel, kiedy nauczysz się być tu i teraz droga staje się celem. Pracowała w największej terytorialnie parafii na Syberii. 

Moc Słowa

„Matka Jezusa powiedziała do sług: <Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie>”.
/J 2, 5/

Kalendarz wpisów

Czerwiec 2018
N P W Ś C P S
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930