Stawać się Znakiem

Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 16 października

Tekst: Rz 1,1-7; Łk 11, 29-32

Prośba: o łaskę ciągłego upodobniania do Chrystusa

1. W liturgii słowa wraca historia Jonasza. O proroku, który nie zdziałał przed ludźmi żadnego cudu mówi sam Jezus. Czytamy, że Jonasz był, a według nowego tłumaczenia stał się znakiem dla mieszkańców Niniwy. To określenie wskazuje na proces, drogę stawania się. Wiemy, że u Jonasza pierwszym kierunkiem było dno – pokładu statku, ciężkiego snu i morskich głębin. W każdym z tych miejsc został odnaleziony i wyprowadzony na powierzchnię, wybudzony. Przejście tej drogi uczyniło go znakiem. W jego historii nie ma żadnej pomyłki, żadnej zbędnej sceny. Całość składa się na Jonasza, który idzie, głosi i nie potrzebuje czynić cudów – sam jest znakiem tak mocnym, że całe miasto się nawraca. Spróbuj przypomnieć sobie trudną sytuację z której wyszedłeś zmieniony, wzmocniony. Czy wierzysz w sens swojego życia? W wartość każdej porażki, dotknięcia dna, doświadczenia słabości? Za który moment w życiu nie umiesz jeszcze dziękować? Którego nie rozumiesz?

2. Tym, który nadaje sens twojemu życiu i każdej osobnej chwili, jest Bóg. Wracając z Nim do sytuacji z przeszłości możesz zobaczyć ich znaczenie dla ciebie i innych. Jonasz czy Salomon już nie porywają. Jedynym znakiem dla nas jest Jezus Chrystus – pełny mocy Boży Syn. Stawać się znakiem dla innych, to stawać się Chrystusem. To On, przemieniając Swoją miłością, może uczynić cię podobnym do Siebie. Czy chcesz Mu na to pozwolić? Nie potrzeba nic nadzwyczajnego. Wystarczy trwać sercem przy sercu. Bo już jesteśmy przez Niego umiłowani, powołani i święci (Rz 1,7).

1 Comment

  1. Tak, jak Św. Paweł apostoł został powołany przez Jezusa do głoszenia Ewangelii Bożej, tak każdego z nas Jezus powołuje, abyśmy poznawali Jego Słowo, żyli Nim na co dzień i swoim słowem, życiem, postawą głosili innym. To jest nasze apostolstwo w Imię Jezusa. Nie będziemy osamotnieni. Duch Św. będzie z nami, będzie nas wspierał, pomagał. To jest również nasze powołanie tu na ziemi, aby mówić o miłości i miłosierdziu Jezusa, aby jak najwięcej ludzi poznało Jezusa, oderwało się od dna swego życia i wypłynęło na głębię idąc za Chrystusem.
    Przewrotność człowieka stanowi bardzo poważną przeszkodę w przyjęciu Ewangelii, ponieważ zamyka serce na działanie Boga, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Obecnie świat, nasze „plemię” też jest przewrotne, zapominając kto jest Stwórcą i Panem życia. Oddala się od Boga i zamyka swoje serca. Potrzebuje nawrócenia jak kiedyś mieszkańcy Niniwy. Jezus mnóstwo znaków uczynił na ziemi, a ludzie widzieli i słyszeli i nie uwierzyli. Znaki są dla człowieka, który uwierzył Słowu. Przyjęcie Słowa jest aktem wiary człowieka. To jest znak, iż Bóg działa w nim, a on pozwala się prowadzić Jego Słowu.
    Panie Jezu, uczyń mnie znakiem Twojej Miłości, rozpal moje serce na prawdę, przemieniaj mnie Twoim Słowem, bo tylko Ty jesteś Panem mojego życia. „W Tobie mam upodobanie” (Mk1,11).

Autor

Maria Druch

Muzyk, teolog, specjalista do spraw rodziny. Jej pasją jest Życie i Chrystus w centrum. Lubi towarzyszyć innym w wędrówkach w głąb siebie, prowadzi rekolekcje, pisze piosenki, piecze ciasta i słucha muzyki świata. Przyjaźni się z Aniołem Stróżem. Pracuje jako organistka. 

Moc Słowa

„Matka Jezusa powiedziała do sług: <Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie>”.
/J 2, 5/

Kalendarz wpisów

Grudzień 2018
N P W Ś C P S
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031