Pomyśl o Twoich potrzebach i ich hierarchii. Które wśród nich są dla Ciebie najważniejsze? Nie licząc potrzeb naturalnych (jedzenie, spanie, itp.), bez realizacji których potrzeb nie wyobrażasz sobie życia?

2.   Zwróć uwagę na to, że faryzeusze jakby chodzili za Jezusem i Jego uczniami i ich śledzili. Widzą każdy ich krok i go komentują, najczęściej potępiając albo krytykując. Czasem możemy spotkać ludzi, którzy w podobny sposób się zachowują wobec bliźnich. Niejako „patrzą im na ręce” i „czyhają” na niewielkie nawet potknięcia. Spójrz w swoje życie i serce, by zobaczyć, czy taka postawa nie wkrada się czasami i nie psuje Twoich relacji z bliźnimi. Jak patrzysz na ludzi, którzy robią pewne rzeczy „inaczej” niż Ty. Czy umiesz przyjąć ich inność?

3.   Jezus wskazuje na to, że to nie prawo jest ważniejsze, lecz człowiek, któremu prawo ma służyć. Pokazuje, że prawo jest ułomne, jeśli krzywdzi człowieka, jeśli wręcz miałoby go skazać na głód, a może nawet śmierć. Daje przykład króla Dawida, który będąc w niebezpieczeństwie głodu, zrobił coś, czego nie wolno mu było robić. Tu nie chodzi o wybiórcze traktowanie prawa czy o laksyzm, lecz o serce, które słucha Boga i Jemu jest oddane. Bogu, który troszczy się o człowieka i okazuje mu swoją miłość. Porozmawiaj z Jezusem o Twojej miłości względem Niego i oddaj Mu swoje życie takim, jakie jest.