Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 23 lutego 2023 r.

Tekst: Pwt 30, 15-20 oraz Łk 9, 22-25

Prośba: o odwagę wybierania Życia w każdej sytuacji

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Zarówno czytanie, jak i Ewangelia pokazują dwie opcje drogi człowieka: Życie i śmierć. Mojżesz bardzo dokładnie wyjaśnia Izraelitom co się kryje za każdym z tych wyborów. Jak to odnosi się do Twojego życia? W jakich sytuacjach czujesz, że rzeczywiście wybierasz Życie, a kiedy czujesz, że wybierasz śmierć? Co odbiera Ci Życie w Twojej codzienności?
  • (…) niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Pójście za Jezusem, podążenie drogą Boga nie jest jednorazową decyzją. To są nasze codzienne wybory, nawet te najmniejsze. Przyjrzyj się decyzjom, które podejmujesz w codzienności, nawet tym najdrobniejszym: tym dotyczącym spraw ogólnych, ale też relacji z ludźmi dookoła oraz z samym sobą. Czy rzeczywiście prowadzą one do pełni Życia?
  • Branie krzyża kojarzy się z jakimś cierpieniem. A naszym krzyżem jest nasze życie – takie jakie ono jest – z wszystkimi radościami i smutkami, tym co jest łatwe i tym co trudne. Czy przyjmujesz swoje życie? A może z nim walczysz i nie ma w Tobie zgody na to, aby było takie, jakie jest?
  • Bo cóż za korzyść dla człowieka, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie? Można pozyskać świat, ale stracić przez to samego siebie. Co to dla Ciebie znaczy?  

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.