Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 16.07.2021r

Tekst: Mt12, 1-8

Prośba: o łaskę kierowania się miłością w życiowych wyborach

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Uczniowie Jezusa poczuli głód. Ziarna zbóż mieli na wyciągnięcie ręki, więc po nie sięgają. Nie przejmują się tym, że jest szabat. Co więcej oni nie pytają Jezusa o to, czy mogą to zrobić. Pan jest z nimi, są w bliskiej relacji ze sobą. I prawdopodobnie wiedzą już, jak On w takiej sytuacji zareaguje. Wiedzą i czują, że nie będą mieli z tego powodu żadnych nieprzyjemnych konsekwencji. Przyjrzę się mojej relacji z Jezusem. Czy odczuwam Jego bliskość? Czy mam odwagę sięgać po różne dobra w niesprzyjających okolicznościach? Czy potrafię rozpoznać reakcje Jezusa i się nimi kierować?
  • Faryzeusze skrupulatnie przestrzegają prawa, to jest dla nich najważniejsze. Nie rozumieją w związku z tym postawy uczniów Jezusa, którzy kierują się w swoich wyborach przede wszystkim miłością. Faryzeusze oskarżają uczniów Jezusa o nieprzestrzeganie prawa szabatu. Nie zwracają się w tej kwestii bezpośrednio do adresatów. Rozmawiają z ich Mistrzem. W innych fragmentach Ewangelii z kolei oskarżają Jezusa przed uczniami: „ Dlaczego Wasz nauczyciel jada z grzesznikami?” Jak wyglądają moje relacje z innymi? Czy kieruje swoje pretensje do właściwych osób? Czy potrafię kogoś upomnieć w „cztery oczy”, z miłością?
  • Jezus mówi, że chce miłosierdzia a nie ofiary. To jest o tym, że owszem, kult zewnętrzny ma znaczenie. Jednak nie może być oderwany od miłości, od relacji. Jezus pragnie żywej relacji z nami, a nie skrupulatnego wypełniania przykazań. Można chodzić w każdą niedzielę i święta do kościoła. Można nawet i w tygodniu. Można się dużo modlić, być duchowym perfekcjonistą. Pilnować siebie i innych, żeby nie popełnili najmniejszego wykroczenia prawa. Tylko można w tym wszystkim niestety przeoczyć miłość i samego Jezusa. Jestem człowiekiem prawa czy miłości?

 

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem, o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twojego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.