Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 30 stycznia

Tekst: Mk 5, 1-20

Prośba: o serce otwarte na działanie Bożego Słowa

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Naprzeciw Jezusowi wychodzi człowiek opętany. Przebywa on w grobowcach. Takie miejsce to dla Żyda miejsce nieczyste, bez Boga. To miejsce, gdzie nie ma życia. Zatem ten człowiek jakby nie żył. Coś go przyciąga do Jezusa. A Jezus uwalnia tego człowieka i sprawia, że może on wreszcie żyć. W naszym życiu jest może wiele rzeczy, które nas ograniczają, które powodują, że czujemy, że nie żyjemy pełnią życia. Możemy przychodzić z nimi do Jezusa, żeby doświadczyć uwolnienia.
  • Jezus nie tylko uwalnia tego człowieka, ale też daje mu ubranie. Troszczy się też o te podstawowe potrzeby. To zewnętrzny obraz odnowienia godności tego człowieka. Ta przemiana pozwala nawiązać relacje. Najpierw z Jezusem, potem z innymi ludźmi. Bardzo ciekawe jest to, że Jezus nie pozwala mu iść za sobą, ale wysyła tego uwolnionego człowieka do jego najbliższych. To mogło być dla niego trudne – wrócić do domu przemienionym. Jednak to jest miejsce na jego świadectwo o Jezusie. A jakie jest moje miejsce, żeby dawać świadectwo o Bogu?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.