Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 13 grudnia 

Rekolekcje Adwentowe 2016 – DOŚWIADCZYĆ JEZUSA CAŁYM SOBĄ 

Tydzień 3 – Jezus używający zmysłów i doświadczany zmysłami

Tekst: J 12,1-8

Na początku modlitwy uczyń znak krzyża i uświadom sobie przez chwilę, że Bóg jest teraz przy Tobie. Ponieważ chcesz z Nim rozmawiać, więc On Jest Obecny. Poproś Go więc w tym momencie, aby Duch Święty poruszał Twoją modlitwę, by On sam ją prowadził. Poproś także, by Pan usuwał w niej wszelkie przeszkody oraz by oczyścił Twoje zamiary, intencje, pragnienia, decyzje, czyny – by służyły tylko większej chwale Boga i dobru innych ludzi.

Zaangażuj teraz wyobraźnię. Jeśli potrzebujesz, przypomnij sobie fragment Pisma, którym będziesz się modlił. Następnie wyobraź sobie daną scenę. Zobacz Jezusa wchodzącego do domu Łazarza. Zobacz Marię, która w geście przywitania obmywa i namaszcza Jezusowi stopy. Zobacz siebie w tej scenie.

Poproś teraz Pana o owoc modlitwy. W dzisiejszej modlitwie poproś o o łaskę uważności Twoich zmysłów na rzeczywistość, a w niej na przychodzącego Pana.

1. Wpatruj się najpierw w postaci biorące udział w scenie. Zobacz Łazarza siedzącego za stołem, zobacz Martę, która posługuje. Zobacz Marię, która klęka przed Jezusem i obmywa Mu nogi. Na koniec namaszcza Jego stopy drogim olejkiem nardowym. Ilość, którą użyła, była na tyle dużo, że woń pachnidła rozeszła się po całym pomieszczeniu. Zapach zaczyna docierać do każdego jako zaproszenie. Postaraj się “zobaczyć” ten rozchodzący się zapach. Gest Marii jest niczym woń kadzideł modlitewnych. Jest jak chwała Boża, która otacza wszystkich zebranych. Jest to gest paraliturgiczny – Maria dotyka Boga i oddaje Mu cześć. Następnie wyciera Jego stopy swoimi włosami. Dla kobiet włosy często są odbiciem jej stanu ducha, czymś intymnie związanym z jej tożsamością. Jeśli kobieta zmienia fryzurę, to znaczy, że coś w jej życiu także się mogło zmienić. Symbolicznie w tej swojej najgłębszej i najdelikatniejszej przestrzeni ona spotyka się z Bogiem i przejmuje Jego zapach. Jej włosy pachną tak samo intensywnie jak stopy Jezusa. Co w Twoim życiu mogło by oznaczać, że masz taką samą woń jak Bóg? Jaki zapach, to znaczy jaki klimat rozchodzi się od Ciebie na innych?

2. Posłuchaj, co mówią osoby zebrane w pomieszczeniu. Może wiele było reakcji, ale my dowiadujemy się tylko o rozmowie Judasza z Jezusem. Judasz za przesadny uważa gest, gdy w jednej chwili marnuje się coś, co ma wartość rocznej pracy robotnika. Jezus nakreśla cały kontekst – na dzień pogrzebu to uczyniła. Gest Mari jest wyrazem zgody danej przyjacielowi, by był takim Zbawicielem, jakim Jezus chce być. Judasz nie ma w sobie na to zgody. Zdradza Jezusa, by realizować swój plan. Dlatego woń olejku drażni go. Czy Twoje pragnienia są harmonijne z pragnieniami Boga? Czy nie traktujesz Go tylko jako realizatora Twoich zachcianek?

3. Zobacz teraz co robią postaci. Woń rozeszła się po pokoju. Jej obfitość sprawia, że nie można przejść wobec niej obojętnie. Niektórzy mogli poczuć się dobrze, czując miły zapach, lecz niektórym mogło to zacząć przeszkadzać. Biesiadnicy, do tej pory zajęci ucztą, zwracają uwagę na najważniejszego Gościa i kobietę. Jezus przyjmuje gest Marii. Staje w jej obronie wobec oskarżeń Judasza. Maria pachnie tak samo jak Jezus i przez to, upodabnia się do Niego tak, że On chroni to, co swoje. Co dla Ciebie znaczy to, że należysz do Boga, że jesteś Jego dzieckiem. Ile pocieszenia i odwagi wlewa w Twoje życie zapewnienie Boga, że zawsze będzie o Ciebie walczył?

Na koniec porozmawiaj z Panem o tym wszystkim, co zrodziło się w Twoim sercu pod wpływem dzisiejszej modlitwy. Wypowiedz przed Nim swoje uczucia – radości, pokoju, bezpieczeństwa, ale również smutku, obawy, lęku. Bądź szczery przed Panem. Możesz Mu podziękować za to, co odkryłeś, lub poprosić Go o coś, czego bardzo potrzebujesz. Porozmawiaj z Nim przez chwilę serdecznie – jak przyjaciel z przyjacielem.

Na zakończenie pomódl się słowami: Ojcze nasz…

Zachęcamy, byś zapisał sobie refleksje po modlitwie, jakieś szczególne poruszenia czy myśli, które będą takim swoistym dziennikiem duchowym z tych rekolekcji. Te zapiski mogą Ci pomóc zobaczyć drogę, po której Pan Cię prowadzi, ścieżki, po których On idzie z Tobą przez życie.