Wolność do

Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 22 stycznia

Tekst: Mk 2, 23-28

Prośba: o łaskę odkrycia wolności dziecka Bożego

1. Jezus i uczniowie przechodzą pośród pól. Jest szabat – dzień święty. Odczuwają głód i chcą go zaspokoić. Zaczynają łuskać kłosy. Nawet nie zastanawiając się czy im wolno, czy nie. Pomyśl o swoich głodach, jakie odczuwasz. Czego one dotyczą? Jak próbujesz je zaspokoić?

2. Faryzeusze “atakują” Jezusa pytaniem o uczniów. Dla nich pierwszą rolę odgrywa przepis, a nie człowiek, którego ten zapis dotyczy. Patrzą w perspektywie “od – do” i nie można nic inaczej. Tyle, że wtedy prawo staje się niewolą, a nie przestrzenią umożliwiającą budowanie relacji z Bogiem, ze sobą z drugim. Jakie znaczenie ma dla Ciebie przestrzeganie praw? Różnego rodzaju. Daje Ci to wolność, czy może wręcz przeciwnie – zniewala.

3 komentarze

 1. Pytanie o rodzaje odczuwanego głodu i sposoby ich zaspokajania zachęca do wchodzenia w obszary głębokiej autoanalizy. Rozważając, spostrzegłam możliwość przedłużenia nurtu medytacji o pytanie: co robisz, żeby obserwować, czy ten głód nie staje się wszechwładny, czy nie zaczyna nad tobą panować?

 2. Uczniowie, próbowali zaspokoić swój głód spontanicznie, na nic nie zważając. Zachęca mnie to do refleksji, czy próbując w różnorodny sposób zaspokoić odczuwane głody, pamiętam, że w moim życiu obecny jest Jezus. Kroczy obok i przygląda się moim poczynaniom. Czy zwracam na Niego uwagę, czy tylko na siebie?

 3. Szabat – jest dla człowieka, by zaspokoić głód – prawdziwy głód – Spotkania i przebywania przy Tym, który jest Panem tego czasu. To nie o dotrzymanie tysiecy przepisów tu chodzi, ale o Spotkanie. Ten czas jest wyznaczony, wydarty z nurtu codzienności do tego by wznieść ducha. By sie zatrzymać.

  Tego nie da sie zrobić bez zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka. Cieżko ze skupieniem słuchać, gdy burczy w żołądku.

  Podstawowe potrzeby moje i ludzi wokol…
  Zamiast oceniania i nazywania ludzi wokol bezbożnikami – trzeba im dać kłos świadectwa. Małe ziarenko które zakielkuje w nich wiarą. Poznaniem Miłości. Wtedy sami poznają swój błąd.

  Panie ucz świadectwa zamiast oskarżania…

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Październik 2019
N P W Ś C P S
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031