Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 04.06.2021 r.

Tekst: Tb 3, 1-11a, Tb 11, 5-18

Prośba: „abym przejrzał, abym przemówił z uwielbieniem…”

Myśli pomocne w rozważaniu:

  1. Sara, córka Raguela i Edny, miała siedmiu mężów. Każdy z nich umarł w noc poślubną. Jest zrozpaczona z powodu obelg, jakie słyszy od innych ludzi. Modli się o śmierć dla siebie. Tobiasz starszy z kolei cierpi, gdyż jest niewidomy. Również prosi Boga o śmierć.  Bóg jest w stanie z każdej naszej życiowej historii wyprowadzić dobro. Wierzysz w to? Odnajdujesz u siebie?
  2. Tobiasz starszy jest niewidomy. Jego syn przy pomocy anioła Rafała sprawia, że „otwierają mu się oczy”. Przede wszystkim otwierają mu się oczy duszy. Wielbi Boga z wielką radością i na cały głos. To uwielbienie wręcz „wyrywa” się z serca Tobiasza. Jest długie, pełne ekspresji. On wykrzykuje cześć swojemu Bogu za okazane dobro. Daje też świadectwo o swoim uzdrowieniu. W tej scenie nie chodziło tylko o fizyczne uzdrowienie narządu wzroku. Być może bardziej o wewnętrzną przemianę serca Tobiasza. Które miejsca we mnie potrzebują uzdrowienia?
  3. Tobiasz starszy został uzdrowiony. Błogosławi związek małżeński swojego syna. Akceptuje swoją synową. Wychodzi jej na spotkanie do bramy. Sara zapewne mogła mieć wiele obaw o to, jak zareagują na nią jej teściowie. Mogli przecież nie chcieć takiej żony dla swojego syna. Kobiety, która pochowała siedmiu mężów. A Tobiasz jej nie krytykuje, o nic nie wypytuje. Wręcz przeciwnie nazywa ją swoją córką i zaprasza do domu, który odtąd też jest jej domem. Jaką ulgę musi czuć Sara, która jeszcze niedawno modliła się o śmierć. Taki właśnie jest Bóg – akceptuje mnie, przyjmuje w pełni, bez względu na moją życiową historię. Gdy się odwrócę od Niego, i tak wyjdzie mi na spotkanie przy bramie. Będzie czekał z utęsknieniem.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem, o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twojego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.