Widzieć głębiej i więcej

Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 19 lutego

Tekst: Mk 8, 14-21

Prośba: o łaskę otwarcia na Jezusowy sposób objawiania Boga

1. Kwas faryzeuszów i Heroda. W tym kontekście kwas symbolizuje zło i zepsucie, które udziela się innym. To nie jest coś, co przynosi dobro, ale co potrafi zepsuć większą całość. “Kto z kim przestaje, takim się staje” – dobrze oddaje sens polskie przysłowie. Jezus ostrzega uczniów, aby uważali na siebie, z kim są w relacjach. Słowa Jezusa są też przestrogą dla nas, abyśmy rozważnie dobierali sobie przyjaciół i nie przeceniali swoich sił w walce ze złem.

2. “Jeszcze nie rozumiecie?” Jezus odwołuje się do zrozumienia faktów, ale podaje przykład nakarmienia tłumów, który to obraz bardziej odwołuje się do doświadczenia zmysłowego. Bo relacja z drugim, jego poznawanie, zawsze odbywa się na kilku poziomach. Jest postrzeganie zewnętrzne, jest cała sfera emocjonalna – co ten drugi wzbudza we mnie i jest wreszcie zrozumienie. Tyle, że nie można pominąć poznawania zmysłowego, bo nie da się czegoś zrozumieć. Pomyśl, co w Twoich relacjach przeważa: rozumienie czy bycie z całą gamą odczuwania?

1 Comment

 1. Kwas faryzeuszów i Heroda…
  Taki kwas zalewał świat wokół Noego.
  Zło które zarażało kolejnych ludzi. Bóg wiedział, że Noe to tylko człowiek i któregoś dnia i on może ulec zakwaszeniu złem.
  Noe musiał być postrzegany jako pomyleniec gdy budował statek na suchym podwórku koło domu. Potem gdy tworzył pierwsze ZOO na ziemi musiał być jeszcze bardziej atakowany przez “zakwaszonych” złem. Ale NOE oparł sie USTRZEGŁ się i został OCALONY!

  W uczniach zaś pohawiają sie pierwsze krople kwasu. Skupienie uwagi na codzienności i odwrócenie uwagi od Boga.
  Zaburzenie jedności – sprzeczka.
  To co niosący kwas na ziemię lubi najbardziej – oskarżenia wzajemne – bo jego imię i funkcja to oskarżyciel – słusznie czy niesłusznie.

  Św Ignacy pisał w ćwiczeniach o działaniu złych duchów – działaniu nęcącym. Wyciąganiu ze skupienia na Hodie – tu i teraz – by człowiek nie skorzystał z łaski chwili. Jezus już mógł nigdy nie powtórzyć swych słów do uczniów. Ta chwila w łodzi i te słowa były by utracone – łaska zmarnowana!

  Panie, pomóż mi dobrze wybierać. Zauważać pierwsze symptomy działania złego i im się opierać wracając do wsłuchiwania się w Ciebie i trwania w Twej łasce. Łasce chwili którą mi dajesz. Zabierz rozproszenia! Przynieś skupienie zwłaszcza wtedy gdy brodzę w oceanie Twych łask – podczas Eucharystii. Wtedy, gdy najtrudniej o Hodie!

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Lipiec 2020
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031