Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 10 października

Tekst: Łk 10, 38-42

Prośba: o serce otwarte na spotkanie z Drugim

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Przeczytam powoli dzisiejszy fragment Ewangelii i postaram się wyobrazić tę scenę – tak jakbym był jej świadkiem. Jezus wchodzi do wsi, gdzie mieszkają Jego przyjaciele. Zatrzymuje się u nich, są tam dwie kobiety. Jak Jezus na nie patrzy, co czuje spotykając się z nimi, mogąc u nich odpocząć?
  • Marta jest kobietą czynu. Chce ugościć Jezusa najlepiej jak potrafi. Być może jest w tym jakaś chęć pokazania, że jest dobrą gospodynią, może jest to pragnienie służenia. Jednak ta służba nie była pochwalona przez Jezusa. Zwrócił Marcie uwagę, że zbyt wiele wzięła na siebie, że zapomniała o tym, co najważniejsze – o sensie spotkania, o czerpaniu radości z bliskości Boga. Jak się w tym odnajduję? Czy widzę w postawie Marty trochę siebie, swojej codzienności pełnej zabiegania i troski o wiele?
  • Jezus nie zwraca uwagi Marii, by pomogła siostrze – co w jakiś sposób nakazywałaby gościnność. On odwraca tę sytuację i mówi, że to Maria wybrała najlepszą cząstkę – zaczęła spotkanie w sposób odpowiedni – od słuchania Jezusa, od siedzenia u Jego stóp. Jakie są moje spotkania z Bogiem i z drugim człowiekiem? Czy są przestrzenią załatwiania kolejnych spraw czy słuchania i wpatrywania się w drugiego? Czy potrafię słuchać, towarzyszyć, spotkać się z kimś na głębszym poziomie?
  • Przyjrzę się raz jeszcze jak Jezus patrzy na Martę. Czy w Jego wzroku jest potępienie czy troska? Czego Jezus pragnie dla mnie dziś, w odniesieniu do tej Ewangelii? Porozmawiam z Nim o tym szczerze, przyglądając się temu, jak On patrzy dziś na mnie.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.