Wprowadzenie do modlitwy na środę, 27 lipca

Tekst: Mt 13, 44-46

Prośba: o przyjęcie i hojną odpowiedź na wezwania Jezusa: “Pójdź za Mną”!

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Bądź przy Jezusie, który tłumom opowiada przypowieści. Mówi w przypowieściach – obrazach, bo “mają oczy, ale nie widzą, mają uszy, ale nie słyszą i nie rozumieją”. Potrzebujemy obrazów, bo bez nich za bardzo fiksujemy się na naszym myśleniu i intelektualizowaniu. Jezus mocno ukonkretnia to, o czym mówi, a co jest mało uchwytne, bo niewidzialne.
  • Skarb ukryty w roli. Ciekawe, jak ów człowiek go znalazł, może przez przypadek się odrobinę odsłonił? Ale co on robił na polu i to cudzym? Dziwny zbieg okoliczności tego, jak poszukuje się królestwa niebieskiego. Rozważaj te słowa Jezusa i wsłuchuj się w swoje serce.
  • Dlaczego ów człowiek zakopał skarb z powrotem i poszedł kupić tę rolę? Bo skarb zawsze należał do właściciela roli. Jeśli zaś Jezus opowiada przypowieści o królestwie niebieskim, to możemy siebie zapytać, co potrzebuję sprzedać i czym jest owa rola, gdzie ten skarb się znajduje.
  • Jak refren powtarzają się słowa Jezusa: “sprzedał wszystko, co miał”. Co to oznacza dla Ciebie? Sprzedaj “wszystko”. Jaka ranga jest tego celu, dla którego mamy sprzedać wszystko. To samo usłyszał przecież bogaty młodzieniec – sprzedaj wszystko, co masz. A potem proste słowa, które usłyszeli i pozostali uczniowie Jezusa: “Pójdź za Mną!” Kto lub co jest zatem królestwem niebieskim, królestwem Ojca? Co oznacza powtarzające się: “kupił ją”?
  • Spróbuj stanąć z tym tekstem także od innej strony. Wyobraź sobie, że to Ty jesteś tym ukrytym skarbem, który odnajduje Jezus. Zobacz, ile jest gotowy sprzedać dla Ciebie, ile się natrudzić. I że to wszystko czyni “uradowany”. Jak Ty patrzysz na siebie, na swoją wartość w Jego oczach?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.