ukryty skarb – pragnienia

Wprowadzenie do modlitwy na środę, 31 lipca, św. Ignacego z Loyoli

Tekst: Mt 13, 44-46

Prośba: o głębokie pragnienia bliskości z Bogiem, z Miłością, Prawdą.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Jezus opowiada przypowieści, czyli daje obrazy, które mają pomóc bardziej uchwycić Rzeczywistość. Obraz chce na uwrażliwić na to, co w życiu najważniejsze. To obraz, który staje się Słowem przemawiającym do nas, dotykający delikatnych strun naszego serca. Uświadom to sobie na początku tej modlitwy.
  • Oba dzisiejsze obrazy mówią o poszukiwaniu i znajdowaniu. Jezus wiele razy pytał: “Kogo szukasz? Czego szukasz?”. Pytał o głębokie pragnienia człowieka. Wspominamy dziś św. Ignacego z Loyoli, założyciela jezuitów, który żył głębokimi pragnieniami. Te pragnienia dotyczyły Skarbu czy Perły, jaką znalazł – Jezusa Chrystusa. Odkrył i doświadczył po co człowiek jest stworzony i jakie nosi w sobie najgłębsze pragnienia. Spotkaj się ze swoimi pragnieniami. Czego one dotyczą?
  • Zauważ, że to, czego poszukują osoby z Ewangelii (nawet gdyby coś znaleźli “przypadkiem”) jest najpierw w ukryciu, zakopane, schowane. Potrzeba więc pewnego wysiłku i zaangażowania ze strony człowieka, by go odkryć, odnaleźć. Wydaje się, że to, co najważniejsze i najgłębsze w naszym życiu, znajduje się w ukryciu. Zanim stanie się jawne, dojrzewa spokojnie ukryte przed naszymi i cudzymi oczami. To dzieje się także w Twoim życiu, też duchowym. Jak wygląda Twoje zaangażowanie w szukanie i znajdowanie? Miłość ma taką naturę, że kiedy się ją odnajdzie, chce się więcej, więc ciągle szuka się na nowo – na innym poziomie. Czy dostrzegasz to w sobie?
  • Najgłębsze pragnienia mają taką naturę, że kiedy się człowiek z nimi spotka: odkryje je, odsłoni w sobie i poczuje ich smak, jest gotowy do największych poświęceń – jest gotowy sprzedać wszystko, bo pójść za tym. Czy masz w swoim życiu coś takiego, za czym pójdziesz bezwarunkowo, sprzedając wszystko? Co oznacza dla Ciebie “sprzedać”, co oznacza “wszystko”?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.

1 Comment

  1. Proszę o przesyłanie dalszych rozważań

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Lipiec 2020
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031