Wprowadzenie do modlitwy na 34 Niedzielę zwykłą, 20 listopada, Chrystusa Króla Wszechświata

Tekst: Łk 23, 35-43

Prośba: o przyjęcie miłości Króla do nas, miłości dającej siebie w całości.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Lud stał i patrzył. Zatrzymał się, bo wydarzyło się coś ważnego, coś poruszającego, dotykającego serca. Bo choć skazano Jezusa na śmierć i odrzucono, to jednak lud pamięta, że to ten, który uzdrawiał, czynił cuda, czynił wiele dobra, głosił słowo z mocą. Czy umiemy się zatrzymać, kiedy coś ważnego dzieje się w naszym życiu? Być może żeby przeprowadzić refleksję, ale może tylko po to, by przeżyć to, co się wydarzyło. 
  • Lud także patrzy. Można się tylko gapić i nic więcej. A można patrzeć, by kontemplować, by widzieć więcej, głębiej. W jaki sposób my próbujemy patrzeć na rzeczywistość? Jakimi oczami?
  • Zauważmy, że są trzy grupy osób, które szydzą z Jezusa. Te osoby nie zatrzymały się, nie milczą, nie patrzą. Jakby nie umieli być w tym, co się wydarza, nie umieli tego przeżywać. Te osoby szydzą: „wybaw sam siebie”. Tymczasem Jezus nigdy nie robił niczego dla siebie, zawsze jest cały dla innych. Nigdy nie uczynił cudu dla siebie. Bóg nie przyszedł na świat po to, by robić coś dla siebie. I jest taki także wtedy, kiedy wisi na krzyżu, kiedy dzieje Mu się krzywda, kiedy zło ludzi uderza w niego z całą mocą. A kiedy nam się dzieje źle – czy myślimy tylko o sobie i o tym, jak siebie ocalić, jak siebie zabezpieczyć? Tu nie chodzi o to, by nie dbać o siebie, lecz na co kładziemy akcenty?
  • Jezus w najgorszym momencie swojego życia – na krzyżu: Matce daje syna, synowi Matkę, łotrowi daje raj, nam wszystkim przebaczenie… dalej jest dający. Taki jest nasz Król. Czy chcemy się zatrzymać i na Niego patrzeć? Uczyć się od Niego, naśladować Go? A może tylko szydzić: „co to za król, takiego króla nie chcemy!”?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.