Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 16 września 2023 r.

Tekst: Łk 6, 43-49

Prośba: o wewnętrzną spójność

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wyobraź sobie owocujące drzewa, dom zbudowany na skale i na piasku.
  • Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Nie da się być tak naprawdę dobrym dla siebie a zarazem złym dla innych i na odwrót. Jeżeli nie potrafię siebie dobrze traktować, to nie będę też dobrze traktować bliźnich. Jezus mówi tu o spójności tego co wewnątrz i tego co na zewnątrz. Mamy jedno serce, którym kochamy Boga, siebie i bliźniego. I tej miłości nie da się rozdzielić – nie jesteśmy w stanie kochać Boga, jeżeli nie kochamy ludzi, których mamy wokół siebie. Nie jesteśmy w stanie traktować bliźnich z miłością, jeżeli siebie nie traktujemy z miłością. Czy jest w Tobie wewnętrzna spójność?
  • Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro (…). Ze swojego serca możemy wydobyć to, czym się karmimy, czym go napełniamy. Jeżeli w naszym życiu będzie dominowała miłość i będziemy się nią napełniać, to tym samym będziemy obdarowywać wszystkich na około. Jeżeli będziemy żyć w złości, nienawiści, ciągłym narzekaniu i tym się będziemy karmić, to to samo będzie się z nas wylewać na nasze otoczenie. Co jest w Twoim skarbcu? 
  • Gdy przyszła powódź, wezbrana rzeka uderzyła w ten dom, ale nie zdołała go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. Jeśli budowla stoi na mocnym fundamencie, nic nie jest w stanie jej naruszyć. Co jest Twoim fundamentem? Czy dbasz o ten fundament, pielęgnujesz go? 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.