Wprowadzenie do modlitwy na 4 Niedzielę zwykłą, 28 stycznia

Tekst: Mk 1, 21-28

Prośba: o łaskę przyjmowania Słowa Jezusa i życie Nim na codzień.

Myśli pomocne w rozważaniu:

Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.

  • Bądź z Jezusem w synagodze. Zobacz, kto tam jest, jak jest ubrany. Ile osób się tam znajduje? Jezus naucza. Posłuchaj w swoim sercu i wyobraźni Jego słów. O czym mówi? Głosi bliskość Boga, czyli głosi siebie – Boga, który tę bliskość realizuje w pełni. Czego nauczali uczeni w Prawie? Może roztrząsali problemy filozoficzne czy teologiczne, które ludzi mogły nużyć. Albo szczegółowe przepisy Prawa – co wolno, a czego nie wolno i dlaczego tak, a nie inaczej. Czy Jezus tak naucza?

Był właśnie w ich synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga».

  • Zauważ, że Jezus nie szuka zła ani złego – ojca kłamstwa. On po prostu głosi Słowo Prawdy, Słowo Życia. Kiedy On głosi, zło samo się ujawnia z wielkim hałasem. To ważna wskazówka rozeznawania w Twoim życiu. Nie trzeba szukać zła. Jeśli pozwalasz Bogu przybliżyć się do siebie, ono samo wychodzi z głośnym krzykiem. Masz wtedy wrażenie, że im bliżej Boga, tylko więcej rozproszeń, więcej wewnętrznego hałasu, myśli uciekających wszędzie, tylko nie ku Bogu i dobru. Chcemy się wtedy tego pozbyć, a może w ogóle nie trzeba? Może to moment, w którym bliskość Boga jest taka, że zło – które nie ma nic wspólnego z Dobrym – zaczyna samo wychodzić. Może wystarczy pozwolić mu wyjść, nie wchodząc w nie, ale też nie blokując mu drogi. Oddawaj je Bogu, a Ty powracaj do modlitwy, powracaj do czynienia dobra, a nie trać czasu na zajmowanie się (walczeniem) ze złem. 

Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego! » Wtedy duch nieczysty zaczął nim miotać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.

  • Dlaczego Jezus ucisza złego ducha? Przecież ten duch powiedział o Jezusie prawdę, że jest Świętym Boga. Owszem, ale wcześniej powiedział, że Jezus przyszedł zgubić. Zły duch zawsze przedstawia Boga w krzywym zwierciadle, a nie w prawdzie. Przecież Jezus nie przyszedł nas zgubić, lecz zbawić. Przyszedł dać nam Życie Wieczne, a nie coś nam zabierać. Przyszedł nas odnaleźć, a to my się zgubiliśmy. Zauważ i uświadom sobie jak zły duch w Twoim życiu próbuje przekręcić i wykrzywić obraz Boga, jaki nosisz w sercu. Na nowo spójrz w swoje serce, by zobaczyć, w jakiego Boga wierzysz, kim On dla Ciebie jest? Czy pozwalasz, by Słowo Jezusa wypędzało z Ciebie to wszystko, co nie jest Dobrem, Miłością, Prawdą, Życiem?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.