Nasze życie jest drogą, nasza modlitwa również. Drogą ku Bogu, drogą ku Życiu. Po tej drodze Bóg do nas przychodzi i Adwent jest szczególnie tym okresem, w którym to sobie uświadamiamy. To czas oczekiwania na przyjście Pana. Nasza modlitwa jest zatrzymaniem się, by wejść w głębszą relację z Tym, który do nas przychodzi. On przychodzi do nas, a my oczekujemy na Jego przyjście. Oczekujemy jak gospodarz czekający na złodzieja – ze świadomością i uważnością. Do takich rekolekcji jesteśmy teraz zaproszeni.
Rekolekcje rozpoczniemy w I Niedzielę Adwentu, 29 listopada – a zakończymy w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia 2020
Sposób modlitwy: Na ten czas proponujemy metodę modlitwy nawiązującą do drugiego i trzeciego sposobu modlitwy z Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego z Loyoli [ĆD 249-260]. Będziemy wzorować się również na sposobie modlitwy stosowanej przez Ojców Pustyni. Proponowaliśmy go już na naszych rekolekcjach w roku 2014.
- Każdego dnia podamy na stronie fragment Słowa – jeden werset z Pisma Świętego, który będzie głównym motywem danego dnia. Zanim zaczniesz się nim modlić, zobacz w jakim stopniu odnosi się on do Twojej sytuacji życiowej. Uświadom sobie, że to zdanie jest zanurzone w Twoim życiu i że Bóg chce się z Tobą w tym Słowie spotkać. To Słowo ma wyrażać pragnienie Boga i Twoje.
- Na codzienną modlitwę przeznacz ok. 20 – 30 minut. W tym czasie pozostań tylko z tym jednym zdaniem. Będzie to modlitwa bardzo prosta, a zarazem trudna – z uwagi na ubóstwo treści i wrażeń, jakie jej będą towarzyszyć. Zabraknie bowiem pracy rozumu, pamięci czy wyobraźni. Będzie ona tak uboga, jak betlejemska stajenka, w której narodził się nasz Zbawiciel.
- To Słowo może być Twoim aktem strzelistym, krótkim wezwaniem, które możesz wypowiadać w różnych porach dnia.
- Poczuj całym sobą rytm tego zdania, jego kojące brzmienie i łagodną melodię. Ten rytm to kroki Boga, który spieszy człowiekowi na pomoc. W Piśmie Świętym jest wiele takich formuł czy zdań i odnoszą się one do konkretnych sytuacji życia człowieka.
- Rozpoczynając modlitwę, usiądź wygodnie. Staraj się mieć wyprostowany kręgosłup (jak kwiat, który wychyla swą łodygę ku słońcu). Uspokój swoje serce oraz myśli i zacznij rytmicznie oddychać. Zwróć uwagę, że to nie jest ćwiczenie na oddech – oddychaj naturalnie i równomiernie, tak jak to czynisz zazwyczaj. Pamiętaj, że oddech jest znakiem tchnienia życia, które otrzymałeś od Boga.
- Po chwili, kiedy Twój oddech stanie się spokojny i miarowy, połącz go z zaproponowanym zdaniem z Pisma Świętego. Przy wdechu wypowiedz w myślach pierwszą część zdania, przy wydechu – drugą (lub na odwrót). Chodzi o to, by słowo modlitwy związać z oddechem. Jeśli tych dwóch rzeczy nie uda Ci się połączyć – nie zrażaj się. Skoncentruj się wtedy na samym Słowie.
- Niech ta modlitwa stanie się jak żarliwe wołanie do Boga z jednej strony, ale równocześnie niech będzie spokojna jak oddech dziecka, które jest w ramionach ojca.
- Zaproponowane zdanie możesz uprościć albo skrócić, jeśli uznasz, że będzie Ci łatwiej modlić się w ten sposób. Tego uproszczenia możesz dokonać przygotowując się do modlitwy.
- Może się również zdarzyć, że w czasie tej modlitwy słowa same się uproszczą. Nie bój się pójść za tym, pamiętając stale, że najważniejszy w modlitwie jest Bóg, z którym się spotykasz i Jego Słowo, które ma moc zmieniać Twoje życie.
- W tej modlitwie ważna jest wierność. Dzięki temu Twoja modlitwa wyprowadzi Cię na swoistą pustynię, na której możesz spotkać się z Bogiem, ale możesz również doświadczyć na niej pustki, nudy, braku wrażeń (ze względu na uśpiony rozum, wyobraźnię czy wolę). Taka jest wszak pustynia – piach, palące słońce i nic więcej. Chodzi o to, by trwać przed Bogiem z tym Słowem. Pozwól, by to On przejmował inicjatywę, bo to On przeprowadził przez pustynię naród wybrany – tak uczyni również z Tobą.
Zapraszamy do odprawienia rekolekcji!
Oczekiwać z utęsknieniem i przemieniać się w promieniach łaski.
Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi.
Będę próbować i wszystkim życzę, żeby czas Adwentu i rekolekcji był szczególny.
Również dołączam. Chwała Panu
Jak od wielu lat, będę uczestniczyć.
Chwała TOBIE PANIE