Wprowadzenie do modlitwy na środę, 6 września

Tekst: Łk 4, 38-44

Prośba: o łaskę nieustawania w drodze do Domu Ojca.

Myśli pomocne w rozważaniu:

Jezus przyszedł do domu Szymona.

  • Dom ma znaczenie nie tylko materialne, jako przestrzeń, w której zamieszkujemy, chronimy się, budujemy więzi. To również, a może przede wszystkim, przestrzeń naszego serca – dom naszego ducha. Tam na stałe zamieszkuje w nas Ojciec, tam jesteśmy świątynią Ducha Świętego. Stamtąd przybywa do nas Jedyny Syn Ojca, by nas szukać, kiedy pobłądzimy. Jezus przyszedł do domu Szymona – może warto na tych słowach się zatrzymać i spotkać się z Panem w domu Twego serca.

…wysoka gorączka trawiła teściową Szymona. (…) wszyscy, którzy mieli cierpiących na rozmaite choroby, przynosili ich do Niego.

  • Przynoszą do Jezusa wszystkich, którzy się źle mają, chorują, trawi ich gorączka. Jezus jest Zbawicielem, ale po grecku to samo słowo oznacza również lekarza. Jest i Zbawicielem, i Lekarzem. Pan nie jest jednak specjalistą w jakiejś konkretnej dziedzinie. On leczy wszelkie choroby i wszelkie słabości u ludzi. Wszelkie – oznacza również duchowe, emocjonalne, psychiczne, fizyczne. Leczy całego człowieka i przede wszystkim dba o jego zbawienie – o Zdrowie rozumiane jako człowieka pełnego, zbawionego, s-pełnionego w Miłości. 

Z nastaniem dnia wyszedł i udał się na miejsce pustynne. A tłumy szukały Go i przyszły aż do Niego; chciały Go zatrzymać, żeby nie odchodził od nich.

  • Jezus działa bardzo intensywnie, ale takie działanie wymaga zatrzymywania się i czasu pustyni, czasu samotności i spotkania z Bogiem. Bez tego życie staje się chorobą – pracoholizmem, który może doprowadzić do innych – holizmów. Jezus żyje w pełnej harmonii ze sobą i działa w swoim rytmie, jak wdech i wydech: działanie, wycofanie od działania, działanie, odpoczynek. Ludzie Go szukają bo chcą, by nie przestawał dla nich działać. On jednak rusza dalej – nie tyle, by uzdrawiać w innych miejscach, ile by głosić Słowo. Bo tym, co zbawia jest Słowo Ojca, którym jest Syn Boży. Posłany przez Ojca, by doprowadził wszystkich do Domu. Gdzie jest Twój dom / Dom?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.