Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 18 listopada 2023 r.

Tekst: Łk 18, 1-8

Prośba: o doświadczenie bliskości Boga

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wyobraź sobie sytuację, o której opowiada Jezus: wdowę, która nachodzi sędziego – przysłuchaj się ich rozmowom, przyjrzyj się emocjom. Zobacz też sędziego i jego rozterki.
  • W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą (…) Żeby łatwiej nam było wyobrazić sobie miłość Boga, Jezus odnosi się do rzeczywistości ludzkiej, która jest dla nas łatwiejsza do zrozumienia, do poznania. Daje przykłady, porównania. Pomyśl o tych wszystkich sytuacjach kiedy ktoś Cię nachodził, o coś prosił bardzo wytrwale. Jaka była Twoja reakcja, Twoja odpowiedź na te prośby? Co wtedy czułeś?
  • (..) czy będzie zwlekał w ich sprawie? Jezus zadaje słuchaczom pytanie, jakby chciał, żeby w swoim sercu sobie na nie odpowiedzieli. Zatrzymaj się na chwilę nad tym pytaniem. Co byś na nie odpowiedział? Czy zgodziłbyś się z Jezusem? Czy wierzysz, że Bóg jest przy Tobie, zawsze gotowy by bez zawahania stanąć w Twojej obronie? A może wcale nie jest tak łatwo Ci w to uwierzyć? Jaki jest Twój obraz Boga? Zaproś Go we wszystkie swoje wątpliwości i proś by uzdrawiał Twoje serce.
  • Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? Czym jest dla Ciebie wiara, bycie człowiekiem wierzącym? Czy tylko świadomością, że Bóg jest? Czy wierzysz Bogu, Jego obietnicom? Jego Słowu? 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.