Rekolekcje Adwentowe 2019 NIE BÓJ SIĘ PRZYJĄĆ…

Wprowadzenie do modlitwy na środę, 4 grudnia

POCIESZYCIELKO STRAPIONYCH

Strapienie to stan duchowej niepogody, gdy wszystko – a przede wszystkim my sami – wydaje się być bez życia. Bóg wydaje się być bardzo odległy, modlitwa nie karmi, a zło wkrada się w myśli i serca jak złodziej zagarniający wszystko wokół. Codzienność wydaje się być bezsensem.

Słowo pocieszyciel zawiera w sobie wielką duchową głębię. Pochodzi od czasownika parakaleo, który oznacza przywołany na pomoc, obrońca, wspomożyciel, orędownik. Choć w Kościele kojarzy się on głównie z Duchem Świętym, Maryja również jest nazywana Pocieszycielką Strapionych. Maryja, która przyjęła pod swoje serce Jezusa, przyjmuje tam również nas. Nawołuje po imieniu, jak matka swoje dziecko, które zgubiło się w ciemnym lesie nie mogąc znaleźć drogi.

Człowiek, który potrzebuje pocieszenia w strapieniu, w duchowej niemocy ma obok siebie Pocieszycielkę. Tę, która przyjmuje, zachowuje w swoim sercu nie mówiąc zbyt wiele, ale trwając w tym, co Boże i prowadząc do Jezusa („zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” J 2, 5).

Pozwolić sobie na pocieszenie w strapieniu jest trudne. Potrzeba wiele duchowej mądrości by nie poddać się marazmowi, ale również by włożyć wysiłek nie oczekując, że wszystko przyjdzie jakby bez naszej współpracy i chęci.

Maryja wskazuje jak iść dalej, ale już nie samemu. Ważne, by nie bać się przyjąć tego, że czasem nie daje się rady, że brakuje sił. Pozwolić Pocieszycielce Strapionych, aby przeszła drogę trudności w wierze razem ze sobą.

Powiedz Jej dziś o swoim strapieniu, swoich trudnościach, tak jak potrafisz i czujesz.

Rozważaj to słowo podczas dzisiejszej modlitwy. Jeśli chcesz, możesz z nim również chodzić przez cały dzień, pozwalając, by dotykało i poruszało Cię od środka, przemieniając powoli Twoje serce. Niech ono poprowadzi Cię do głębin serca Jezusa i serca Maryi. Niech pomoże zbudować głęboką więź z Tym, od którego masz wszystko. Na koniec dnia zapisz sobie kilka pragnień, uczuć czy myśli, które to słowo w Tobie wzbudziło.