Wprowadzenie do modlitwy na niedzielę, 29 czerwca, Św. Apostołów Piotra i Pawła

Tekst: J 21, 15 – 19

Prośba: o dar miłości przekraczającej ludzkie ograniczenia.

1.   Piotr i Paweł – dwa filary, na których Jezus zbudował Kościół, to przykłady tego, o co w życiu chodzi. A chodzi o nic innego, jak o miłość. O tę miłość Jezus pyta dziś Piotra. Miłość niezasłużoną, bezwarunkową, pełną zaangażowania. Popatrz na swoje życie i miłość, jaką otrzymujesz oraz jaką dajesz innym.

2.   Dzisiejsi bohaterowie pokazują jedną ważną rzecz: na miłość nie można sobie zasłużyć, ani jej wypracować. Zarówno Piotr jak i Paweł mieli swoje za uszami. Paweł prześladował Kościół i doskonale wiedział (jako faryzeusz), jak należy czcić Boga i wszelkie odstępstwa od tego były niedopuszczalne i karane. Piotr, choć chodził za Jezusem, to w krytycznym momencie Go zostawił, wypierając się znajomości z Nim. Dla Boga jednak nie to było najważniejsze. Miłość bowiem nie zwraca się ku sobie samej, ale ku osobie kochanej. Bóg dając siebie, nie zwraca najpierw uwagi na to, czy człowiek jest godny czy nie, czy zrobił coś dobrego, czy coś złego. Jest jak słońce, które świeci na wszystkich. Kiedy człowiek wchodzi w promienie słońca (miłości), wtedy się zmienia, nabiera głębszego koloru. To dlatego Jezus nie próbuje od Piotra wymusić „deklaracji wierności” i że „więcej się Go nie zaprze”, lecz pyta Go o miłość.

3.   Ta miłość ma konkretny wymiar: oddanie swojego życia Temu, kogo się kocha. Jak w małżeństwie małżonkowie wzajemnie składają swoje życia w ręce współmałżonka, tak człowiek swoje życie składa w ręce Boga. Odtąd inny może Cię opasać i poprowadzić, gdzie nie chcesz i w jakimś sensie oznacza to męczeństwo (nie zawsze dosłownie). Ale motywem tego wszystkiego nie jest heroizm czy chęć jakiejś pokuty. Motyw może być tylko jeden – miłość, którą najpierw w sposób niezasłużony otrzymujesz od Boga i na którą jedyną odpowiedzią jest przyjąć ją. A ona – przyjęta w pełni przez człowieka – poprowadzi go tam, gdzie Bóg pragnie. Popatrz w tej modlitwie (w skrócie) na życie Pawła i Piotra, popatrz również na swoje życie i wypowiedz Bogu to, co w związku z tym odnajdziesz w swoim sercu.