Rekolekcje Adwentowe 2019 NIE BÓJ SIĘ PRZYJĄĆ…

Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 16 grudnia

Opiekun to ktoś, kto troszczy się o drugiego, ochrania go, wspiera. Maryja nazwana jest Matką Kościoła, a św. Józef – Opiekunem. Nie ojcem, ale właśnie opiekunem. To jest obraz pokory Józefa, który z jednej strony, jeżeli trzeba – stawia czoło trudnym zadaniom i jest u steru, a jeżeli nie ma takiej potrzeby dyskretnie czuwa, trochę w cieniu, trochę zapomniany przez tych, którymi się opiekuje. Jakie jest Twoje doświadczenie bycia zaopiekowanym lub opiekowania się kimś?

Rola Józefa nie sprowadziła się tylko do bycia Opiekunem Świętej Rodziny, ale stał się też opiekunem tych, których Jezus nazywa swoimi braćmi i siostrami – którzy słuchają Słowa i je wypełniają. Zostało to bardziej podkreślone, kiedy zaczęto wymieniać św. Józefa w Modlitwach Eucharystycznych.

Możemy nie mieć nabożeństwa do św. Józefa, ale warto pamiętać, że jako ten, który się opiekuje Kościołem, jest gotowy nieść pomoc w różnych naszych potrzebach. Jak często się do Niego zwracasz w swojej modlitwie?

Rozważaj to słowo podczas dzisiejszej modlitwy. Jeśli chcesz, możesz z nim również chodzić przez cały dzień, pozwalając, by dotykało i poruszało Cię od środka, przemieniając powoli Twoje serce. Niech ono poprowadzi Cię do głębin serca Jezusa i serca Maryi. Niech pomoże zbudować głęboką więź z Tym, od którego masz wszystko. Na koniec dnia zapisz sobie kilka pragnień, uczuć czy myśli, które to słowo w Tobie wzbudziło.