Olśnienie przez Słowo

Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 19 stycznia.

Tekst: Mk 2, 13-17

Prośba: o serce otwarte na Słowo Boga.

1.Jezus dzisiaj znowu wychodzi nad jezioro i tam naucza. Ma swój rytuał, swój rytm. To bardzo ważne, żeby mieć plan dnia, sprecyzowane swoje priorytety, ustalone godziny spotkań, czasu na modlitwę. Dzięki temu, że Jezus robi coś “znowu”, tłumy wiedzą gdzie Go szukać. Ale przechodząc, widzi Lewiego, siedzącego w komorze celnej. Całkiem możliwe, że to nie jest ich pierwsze spotkanie, że widzi go “znów”, idąc kolejny raz nad jezioro. Tym razem jednak wypowiada do niego Słowo. A reakcja Lewiego jest taka, jakby on tylko na to Słowo czekał. To tak, jakby sam miał już dość swojego “znów” i potrzebował bodźca, żeby je porzucić i zacząć coś nowego. Tak się stało. W jakim momencie dziś zastaje mnie Słowo? Jak radzę sobie z organizacją czasu, swoimi obowiązkami? Może to słowo “znowu” częściej pojawia się wraz ze słowem “spóźnienie”, “zaniedbanie”, “zaspanie”. A może zbytnio trzymam się schematu i nie potrafię już być twórczy?

2. To, co wyciągnęło Lewiego z jego zastygłego świata było Słowo Jezusa. Nie wiemy o czym Lewi w tym momencie myślał, ale to Słowo musiało być odpowiedzią na jego najgłębsze pragnienia. A to, co się w nim zadziało, musiało mieć coś z olśnienia. Żeby coś mnie olśniło, muszę mieć w sobie pewną otwartość, gotowość na przyjęcie czegoś nowego, innego. Nie mogę zakładać, że już nic mnie nie zdziwi, że i tak wiem swoje. Potrzebuję otwartości na Słowo. Bóg mówi do mnie na wiele sposobów, nieustannie. Wrócę dziś do momentów, kiedy przeżyłem olśnienie, doświadczyłem przepływu Słowa przez moje serce – to mogło być w czasie modlitwy, czytania Pisma Świętego, ale równie dobrze w rozmowie z drugim człowiekiem, w jego geście, w zetknięciu z przyrodą, muzyką, obrazem, kolorem. Wiele zależy od mojej osobistej wrażliwości. Jakim Słowem Bóg mówi do mnie? Na co ja jestem bardziej wrażliwy? Co tego typu olśnienia, zachwyt zostawiają we mnie? Czy pod ich wpływem zmieniam swoje życie?

1 Comment

 1. Regularność, powtarzanie, wytrwałość w postanowieniach.

  To Jezus wszystko INICJUJE przez Słowo i swą obecność – człowiek ma wolność – może odpowiedzieć lub nie…

  Jezus wybrał o poranku, że ZNÓW WYJDZIE nad jezioro,
  Jezus postanowił NAUCZAĆ – PRZEMAWIAĆ do serc ludzi swoim Słowem – Bożym Słowem
  -> a lub – ci którzy wybrali spotkanie z Nim – Przychodził w odpowiedzi – wiedzieli gdzie On jest, gdzie można Go spotkać, gdzie będzie czekał.

  Jezus wybrał trasę, którą PRZECHODZIŁ z powrotem do domu
  Jezus WYPOWIEDZIAŁ SŁOWO PROPOZYCJI do Mateusza
  Jezus CHCIAŁ JADAĆ z grzesznikami i celnikami, by im także składać PROPOZYCJĘ życia według Bożego Słowa i Bożych praw.

  ODPOWIEDŹ -> Powinna być skierowana w stronę Jezusa.
  On proponuje – Jemu odpowiadam.

  Ciekawe, że faryzeusze nie powiedzieli o swych wątpliwościach Jezusowi. Że nie wylali przed nim wewnętrznego buntu. Ale nawet tu. Jezus chce rozwiać ich wątpliwości. Zasymulować ich umysł do przemyśleń – wybić ze strefy ich komfortu nobliwych, nieomylnych specjalistów od Prawa. Do gotowości i otwartości, by także im potem złożyć PROPOZYCJĘ. Jeśli tylko się otworzą na Jego SŁOWO.

  Ci którzy uznają swoją słabość i w pokorze przychodzą do Jezusa – słyszą głos Jego Wołania – PO-WOŁANIA!!!

  Przyjdź Duchu Święty z łaską otwartości na głos Jezusa. Na jego PROPOZYCJE dla mnie. Daj mi zobaczyć, że On już czeka. On zawsze jest. Że to tylko ode mnie zależy czy Go dostrzegę i usłyszę na mojej dodze.

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Sierpień 2019
N P W Ś C P S
« Lip    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031