Ocalony przez Mądrość

Wprowadzenie do modlitwy na 23 Niedzielę zwykłą, 8 września

Tekst: Mdr 9, 13-18

Prośba: o łaskę mądrości Bożej.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wydaje się, że autor tych dzisiejszych słów wątpi w to, czy człowiek sam z siebie może poznać zamysł Boży, czy też Jego wolę. Bóg wszak z jednej strony jest bardzo blisko człowiekowi, z drugiej jest radykalnie inny. Jego drogi nie są naszymi drogami, a Jego myśli – naszymi. Uświadom sobie tę prawdę, którą odsłania przed nami Słowo Boże.
  • Uświadom sobie również to, czym jest wola Boża czy Jego zamysł. Bóg jest Miłością, więc Jego wola – a więc to, co On zamyśla i pragnie zdziałać, zawsze będzie Miłością. Chodzi o to, by we wszystkim było więcej Miłości, a więc złączonej z nią wolności, prawdy, dobra, pokory… Wolą Bożą jest pomnażanie miłości, pomnażanie życia.
  • Możemy o tym wiedzieć, ale wcale nie jest łatwe wprowadzanie tego w czyn, zaangażowanie się, by ta Jego wola się spełniania w naszym życiu. Stąd słowa, że bez łaski Boga, bez Jego Ducha i Mądrości, nie jesteśmy w stanie tego uczynić. Proś Ducha, by z wnętrza Twego serca odsłaniał przed Tobą zamysł Boży. By poszerzał przestrzeń Twego serca na więcej miłości (przyjmowanej i dawanej), pokory, wolności, prawdy, piękna…
  • Zatrzymaj się przez chwilę na słowach, że Mądrość nas ocala. Dzięki niej ścieżki życia stają się proste, a ludzie poznają, co miłe Bogu (= co miłe Miłości, czyli poznają Jego wolę). Mądrość prowadzi do prostoty życia, ponieważ w swej istocie jest również smakowaniem życia. Sapientia (łac. mądrość) bowiem pochodzi od czasownika oznaczającego m.in. odczucie, smakowanie. A żeby smakować cokolwiek, trzeba brać tego niewielką ilość i powoli przeżuwać. Mądrość więc jest smakowaniem życia, zadowalanie się niewielką ilością, prostotą, spokojnym rytmem, który pozwala dogłębnie doświadczać życia, mieć czas na zatrzymanie i refleksję. Mądrość prowadzi do głębi życia. Rozważaj to dzisiejsze słowo i proś o to, czego teraz szczególnie potrzebujesz w tym względzie.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.

1 Comment

  1. Mądrość 🌿to smakowanie życia, czas na zatrzymanie i refleksję ☕🌌🌌🌌to dla mnie b.ważne! Odkrywanie każdego dnia dobroci i miłości Boga. Panie pokaż mi Twarz pełną Miłości do nmnie.

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Wrzesień 2020
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930