Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 12 stycznia

Tekst: Mk 1, 21-28

Prośba: o łaskę utkwienia wzroku w Jezusie, który jest

Myśli do pomocne w rozważaniu:

  • Opisywane dziś wydarzenie jest początkiem działalności publicznej Jezusa. Został ochrzczony przez Jana w Jordanie, był na pustyni, powołał pierwszych uczniów i  teraz zaczyna przechodzić z miejsca na miejsce i naucza. Widocznie sposób w jaki to robi jest tak inny niż ten, w jaki nauczali uczeni w Piśmie, że zostaje to zauważone. Powoduje zdumienie. Zatrzymaj się nad tym zdumieniem. Bo to jest stan, jaki powoduje zaskoczenie napotkaniem czegoś nowego, nieznanego, niespodziewanego. Może to rodzić ciekawość, ostrożność, dystans, lęk. Przypomnij sobie momenty z Twojego, w których przeżywałeś ten stan. A może masz doświadczenie zaskakującego działania Słowa Bożego – kiedy coś niezrozumiałe stało się nagle jasne i wyraźne.
  • Wydarzenie z człowiekiem opętanym pokazuje, że Jezus robiąc swoje sprawia, że to zły duch Go zauważa i zaczyna krzyczeć kłamstwa. Jezus go ucisza i wypędza. I nie robi nic więcej. Wraca do swojego zadania. Ale świadkowie tego wydarzenia pozostają skupieni na fakcie wypędzenia złego i nauce z mocą. Jezus jako osoba schodzi jakby na drugi plan. A przecież chodzi o to, że to On jest w centrum. Co w doświadczaniu i praktykowaniu przez Ciebie wiary jest najważniejsze, co lub kto jest w centrum. Dziś, kiedy się modlisz tymi słowami?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.