Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 6 października

Tekst: Łk 11, 5-13

Prośba: o przyjęcie Bożego obdarowania i o łaskę wdzięczności.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Jezus zaprasza dzisiaj do wytrwałej modlitwy, do wręcz naprzykrzania się Bogu. I co ciekawe -jakby nie tylko przyjaźń musiała być motywem tego, że Bóg wysłuchuje, lecz natręctwo również. Choć z innych tekstów w Ewangelii moglibyśmy zrozumieć, że potrzebna jest bliskość z Nim, by to proszenie było „łatwiejsze”. Jeszcze z innej strony: mamy się naprzykrzać, ale przecież Jezus na innym miejscu powie – kiedy uczy modlitwy „Ojcze nasz” – że Ojciec wie, czego nam potrzeba wpierw, nim Go poprosimy. Mamy prosić, ale On wie wcześniej… rozważaj te słowa. Usiądź przy Jezusie i posłuchaj tego, co ważnego chce Ci w tym powiedzieć.
  • Wydaje się, że to proszenie będzie od razu wysłuchane. Wskazują na to przykłady, jakich Jezus używa. Czy ojciec jest w stanie swoim dzieciom podarować złe rzeczy? O ileż bardziej Ojciec w niebie daje dobre rzeczy – i tylko dobre. Zatrzymaj się i zobacz, jaki obraz Boga nosisz w swoim sercu. Czy rzeczywiście jest w Tobie przekonanie, że Bóg daje tylko dobro? Porozmawiaj z Nim o tym. Uświadom sobie obdarowanie, które od Niego pochodzi. Zobacz swoją wdzięczność: czy jest i jaka jest. 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.