Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 14 marca

Tekst: Mt 18, 21-35

Prośba: o odwagę w prawdziwym i szczerym stawaniu przed Bogiem

Myśli do pomocne w rozważaniu:

 • Czytając dzisiejszy fragment Ewangelii (Mt 18, 21-35) postaram się wyobrazić sobie to jak Piotr podchodzi do Jezusa i zadaje Mu trudne pytanie. Wyobrażę sobie jak to mogło wyglądać, stojąc jakby z boku.
  Potem postaram się postawić na miejscu Piotra. Ile jest we mnie odwagi Piotrowej – w zadawaniu trudnych pytań Jezusowi? Ile jest we mnie szczerości i otwartości na modlitwie? Co dzieje się we mnie, gdy usłyszę odpowiedź, której nie chcę przyjąć?
 • „Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował”
  Bóg chce naszej wolności! Pokazuje nam w dzisiejszej Ewangelii ideał, do którego dążenia nas zaprasza. Wybaczać dużo, zawsze! Jak na to odpowiadam w swoim życiu, w konkretnych sytuacjach?
 • „On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia”
  Jakie są moje doświadczenia w przebaczaniu innym i przyjmowaniu przebaczenia (gdy to ja zawinię)? Czy chcę brać przykład z Boga? Czy moje serce nie jest więzieniem, w którym kogoś zamknąłem i pastwię się nad nim, być może od wielu już lat?
 • „nie przebaczy z serca swemu bratu”
  Jakie jest moje nastawienie serca w powiedzeniu „przebaczam” wobec tego, kto mnie skrzywdził? Moje serce – ile dziś w nim zawiści, niezgody, niemocy? Opowiem o tym szczerze Jezusowi, bez oceniania tego, co w sobie zobaczę.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.