Nie jest stąd

Wprowadzenie do modlitwy na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 25 listopada

Tekst: J 18, 33b-37

Prośba: o łaskę pokory na wzór Jezusa.

1.   Bądź w tej modlitwie przy Jezusie w czasie Jego rozmowy z Piłatem. Jest przesłuchiwany, a teraz w szczególnym momencie. Bo Żydzi nie mogli przedstawić Piłatowi oskarżeń o łamanie prawa żydowskiego – namiestnika to nie obchodziło. Trzeba więc było Jezusa przedstawić jako wichrzyciela porządku publicznego, jako wroga Rzymu – wtedy mieli szansę dopiąć swego. Piłat pyta Jezusa o to, czy jest królem. Wsłuchaj się w to, co Jezus odpowiada i jakich słów używa.

2.   Najpierw popatrz na Jezusa i Jego bycie królem. Czy Jezus kiedykolwiek w swoim nauczaniu rościł sobie pretensje do bycia królem? Niekoniecznie tym ziemskim. Jakimkolwiek. Natomiast wiele o panowaniu Boga mówi styl życia Jezusa: nie mający gdzie głowy skłonić, nie mający czasu na posiłek z powodu tłumów, będący w ciągłym ruchu, bywający z bogatymi i biednymi, z elitami i odrzuconymi grzesznikami, celnikami i prostytutkami. Bezkompromisowy, oddany Prawdzie, którą utożsamiał ze sobą, pokorny, uniżony – nie przyszedł, aby być obsługiwanym, lecz by służyć… Według naszych standardów marny kandydat na króla. Uświadom sobie, o co Bogu chodzi i o jakie panowanie. Nie przemocą, nie silną ręką, nie przymusem, lecz panowanie miłości, dobra, prawdy. Jak to sobie wyobrażasz? A może jeszcze bardziej… jak sobie to wyobrażasz w Twoim konkretnym życiu? Jak to panowanie Boga miałoby się wcielić w Twoje życie?

3.   Zwróć również uwagę na słowa, które Jezus powtarza dwa razy: że Jego królestwo nie jest z tego świata, nie jest stąd. To ważna informacja, którą daje nam sam Pan. Ona może oznaczać co najmniej dwie rzeczy: najpierw to, że to nie człowiek czyni Go królem; po drugie, że to królestwo nie będące stąd, kieruje się innymi zasadami niż nasze ziemskie. Dla Żydów Jezus nie był żadnym królem, więc zginął jako uzurpator, powieszony przez nich na krzyżu rękami Rzymian. A dla Ciebie? Jeśli Jezus jest królem, jeśli sam głosił nadchodzące królestwo Boże, czyli panowanie Boga, to na czym miałoby to polegać? Spójrz na całość życia Jezusa: na Jego słowa, na czyny, postawy… Spójrz także na siebie. Na ile stajesz się podobny do Niego? Skoro również jesteśmy “królewskim kapłaństwem” – jak mówi jedna z prefacji mszalnych. Bądź dzisiaj przy Jezusie, który jest Królem. Zapytaj Go, o jakie królestwo chodzi, o jakie panowanie, na czym ono ma polegać i jak Twoje życie jest w to włączone.

1 Comment

  1. Panowanie, ktore nie wywyrzsza, a czyni pokornym, oto panowanie. Bycie ponizanym to laska, to udzial w Jego panowaniu. Szkoda, ze tak bronie sie przed Jego hojnymi darami 😉 by choc w malym stopniu przyblizyc sie do Niego….
    Dziekuje za dar przebywania, modlitwy i sluchania tego co Pan Jezus chce i chcial przez Ojca powiedziec, przez osttanie kilka dni 😉 Bardzo Ojciec mi pomogl, dziekuje.

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Lipiec 2020
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031