Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła

Wprowadzenie do medytacji na środę, 25 stycznia

Tekst: Dz 9,1-22

Prośba: o łaskę naśladowania św. Pawła w jego otwartości na Boże działanie.

1. Św. Paweł – Apostoł narodów. Paweł był człowiekiem wyjątkowym. Z wielką odwagą i mocą Ducha Świętego wychodził do ludzi niewierzących i głosił im otwarcie Jezusa Chrystusa. Całkowicie z Bogiem zjednoczony mówił o Królestwie niebieskim, pisząc przy tym wiele listów. Paweł szedł tam, gdzie inni nie potrafili, bądź bali się pójść. Co takiego fascynuje mnie w św. Pawle? Jakie podobne cechy i dary widzę w sobie, które czekają tylko na właściwy rozwój?

2. Nie zawsze tak było. Paweł, zanim został chrześcijaninem, był Apostołem swojej własnej wizji świata. Wpatrzony w Prawo i tradycję uczonych w Piśmie i faryzeuszy, prześladował rodzący się Kościół, wtrącając do więzienia nawet i całe rodziny. Porywczość i gwałtowność swojego charakteru kierował przeciwko wierzącym w Chrystusa. Nie przyjmował argumentów strony przeciwnej. Wyśmiewał modlących się i czczących Jezusa Zmartwychwstałego. Był zbuntowany wobec nauki Kościoła. Umiejętnie zakrywał przed sobą ewentualne wyrzuty sumienia, który mogły się w nim rodzić w związku z prześladowaniami. Kim byłem przed nawróceniem?

3. Głębokie nawrócenie. Dzieło nawrócenia Pawła, jak każdego innego człowieka wychodzi z inicjatywy Boga. Paweł nie był zdeterminowany do nawrócenia po tym, jak upadł na ziemię. To był jego wolny wybór. Bóg posługuje się czasem ślepotą, wypadkiem, chorobą, aby zmotywować grzesznika do powrotu do siebie. Posyła ludzi jak Ananiasza w przypadku Pawła, aby nałożyć na nas ręce i otrzymać przebaczenie. Nasza odpowiedź Bogu winna być ponawiana każdego dnia. W jaki sposób Bóg przyciągnął mnie do siebie? Czym posługuje się On na co dzień, abym właściwie odczytywał/a Jego wolę i realizował/a Jego plan?