Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 30 listopada, św. Andrzeja Apostoła

Tekst: Mt 4, 18-22

Prośba: o łaskę u-słyszenia Słowa Pana i dania odpowiedzi na to Słowo.

Myśli pomocne w rozważaniu:

Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, Jezus ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną…

  • Wyobraź sobie tę scenę. Jezus przechodzi koło jeziora. Wyszedł, żeby pospacerować, czy celowo, żeby spotkać właśnie tych ludzi a nie innych? Zatrzymaj się chwilę przy tym. Greckie słowo użyte tutaj w którymś ze znaczeń oznacza także „żyć”. Czy może to oznaczać, że życie Jezusa to być w ciągłym ruchu, przechodzić, postępować?
  • Ujrzał dwóch braci… zwróć uwagę na spojrzenie Jezusa. Jakie ono jest? W jaki sposób On patrzy?

Oni natychmiast, zostawiwszy sieci, poszli za Nim.

  • Zwróć uwagę na słowo „natychmiast”. Nie czekali, nie było rozważań, zastanawiania się, argumentów za i przeciw. Trzy kroki: spojrzenie Jezusa – słowo – decyzja połączona z czynem. Podążyli za Nim. Zaczęli Mu towarzyszyć. Zanim to się stało, opuścili sieci rybackie. To o naszym życiu. Kiedy dzieje się coś ważnego, to aby za czymś / za kimś pójść – coś lub kogoś trzeba opuścić: „Opuści człowiek ojca i matkę…” (Rdz 2, 24).
  • Zatrzymaj się jeszcze raz nad spojrzeniem Jezusa. Co to jest za spojrzenie, że kiedy za chwilę wypowiada słowo, to ono w tych rybakach „staje się ciałem”. Oni to słowo „u-słyszeli”, to znaczy wpadło do ich serca (nie tylko do uszu) i sprawiło w nich odpowiedź taką, że natychmiast poszli za Nim.
  • Co to wszystko mówi o Twoim życiu? Których miejsc Twego serca to słowo dotyka, porusza, wywołuje reakcję? Jakie to są odczucia, intuicje, myśli lub słowa?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.