Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 3 marca

Tekst: Mt 6, 7-15

Prośba: o łaskę doświadczenia mocy Bożego Słowa.

  • Jezus zaprasza do tego, żeby w modlitwie była równowaga. Wzorem takiej modlitwy jest ta, której On sam nas nauczył i często jest ona przez nas wypowiadana. Zaczyna się od uwielbienia Boga. W Jego Imieniu, w Jego Królestwie – czyli przenikającej nas Jego Obecności, w Jego woli – czyli ogromnym Jego pragnieniu, by każdy z nas istniał i pozwolił się kochać. A Twoja modlitwa? Od jakich słów najczęściej ją zaczynasz?
  • Dopiero w dalszej części Modlitwy Pańskiej są prośby, które dotyczą naszych potrzeb. Prośba o chleb powszedni, jest wyrazem zaufania Bogu, że On i w Nim mogą zostać zaspokojone wszystkie moje potrzeby. W tym jest też zawarte przekonanie, że On uzdolni mnie do robienia tego, co mam robić, żeby ten chleb powszedni przyjąć.
  • Kolejne wezwanie dotyczy przebaczenia. Przebaczyć, to przestać zwracać uwagę na to, co zadało mi rany. Moja uwaga staje się wtedy wolna i zdolna, by zwrócić się do Boga, do drugiego człowieka. Co dziś najbardziej zajmuje moją uwagę?
  • W modlitwie, której uczy nas Jezus na samym końcu prosimy Boga, by dał nam siły nieulegania pokusom, którym zły duch chce nas odciągnąć od Boga i Bożej drogi. Co robisz w sytuacji, kiedy doświadczasz swojej słabości, kiedy przychodzą momenty zwątpienia, zniechęcenia czy wręcz chwile wchodzenia w grzech?