Miłośnik życia – dzień 5

Rekolekcje Internetowe “Przyjaciela mam”
Tydzień 1 – Obdarowani życiem
Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 26 lutego 2016

Wprowadzenie w formacie mp3 lub wprowadzenie w formacie pdf

Tekst: Mdr 11,22-26

Na początku modlitwy uświadom sobie, że stajesz przed Bogiem i chcesz z Nim rozmawiać. On jest teraz obecny przy Tobie. Po uczynieniu znaku krzyża poproś Go o łaskę skupienia na modlitwie, aby to Duch Święty ją prowadził i usuwał wszelkie przeszkody, oraz aby oczyszczał Twoje myśli, zamiary i decyzje i kierował je ku większej chwale Boga.

Wchodząc w modlitwę przypomnij sobie tekst, którym będziesz się dziś modlić (możesz go jeszcze raz przeczytać), a następnie zaangażuj swoją wyobraźnię. Wyobraź sobie ogród o świcie, pełen zieleni, kwiatów, przepełniony śpiewem ptaków. Zobacz jak słońce delikatnie przebija się przez gałęzie drzew, popatrz na rosę na trawie, na płatkach róży. Wejdź do tego ogrodu, dotknij stopami trawy, poczuj woń kwiatów, usłysz śpiew ptaków. Pozostań w nim przez chwilę, pomyśl, że Bóg stworzył go dla Ciebie.

Poproś teraz Pana o owoc modlitwy. W dzisiejszej modlitwie poproś o odkrycie życia jako daru.

1. Nad wszystkim masz litość, bo wszystko w Twej mocy. Bóg, Stwórca i Dawca życia, zapragnął podzielić się życiem z kimś, kto mógłby w sposób całkowicie wolny odpowiedzieć na Jego miłość. Stworzył człowieka, zdolnego do miłości i nawiązania relacji. Przygotował mu do zamieszkania przestrzeń o wiele większą niż człowiek mógł zapragnąć. Bóg wypełnił Wszechświat rozmaitością swoich darów. W zamierzeniu Boga, całe stworzenie miało służyć człowiekowi do życia. Wszystko więc, co otrzymaliśmy jako ludzkość, jest łaską. Nasze zdolności, efekty naszej pracy – wszystko ma swoje źródło w Bogu. Jako najważniejsze ze stworzeń, otrzymaliśmy rozum i wolną wolę. Tylko w Bogu to, co stworzył, ma sens. Bóg stwarza świat nieustannie, zmieniają się pory roku, co dzień wschodzi i zachodzi słońce.

Co myślisz o Bogu, który stworzył Cię, bo chciał, żebyś istniał i razem z Nim cieszył się całym stworzeniem?

2. Niczym się nie brzydzisz, co uczyniłeś. Człowiek po grzechu zagubił gdzieś poczucie miłości i obdarowania ze strony Boga. Idąc za pokusą złego ducha przestał patrzeć na Boga, co więcej, zaczął się przed Nim chować, źle czuć w Jego obecności. Także wobec drugiego człowieka wstydził się siebie. Wpatrywał się tylko w swoje własne oblicze i choć poznał dobro, to nie był w stanie tego dobra wcielić w życie, bo stracił z oczu Boga – jedyne Dobro. Ale Bóg nie zostawił człowieka. Nieustannie przychodzi nam na ratunek, szuka nas i mówi do nas: „zgubiłeś właściwą drogę do szczęścia, pozwól, że Ci ją wskażę”. Nasze grzechy nie są dla Niego przeszkodą. Bóg zawsze przyznaje się do nas i akceptuje w nas również to, czego sami nie potrafimy przyjąć. On wie także, że w swojej wolnej woli możemy się zbuntować i nie odpowiedzieć na Jego miłość. Wciąż jednak zabiega o relację przyjaźni z nami, poprzez swoje słowo zaprasza do zaufania. Daje czas na dokonanie wyboru.

Co rodzi się w Twoim sercu wiedząc, że Bóg kocha Cię pomimo Twoich grzechów i godzi się na Twoje wybory?

3. Panie, miłośniku życia! Księga Mądrości ukazuje piękno Boga. Jest On jest potężny, a jednocześnie pełen miłości do wszystkiego, co stworzył. Życie jest dobre, ponieważ u jego początków jest dobry Bóg. Jesteśmy stworzeni na podobieństwo Boga, co oznacza, że jesteśmy z natury dobrzy. Istnienie każdego stworzenia jest dowodem Bożej miłości. Gdyby On „miał nas w nienawiści”, nie powołałby nas do życia. W zamyśle Boga człowiek ma zakosztować pełni: życia, wolności, miłości. Zaproszenie Boga do swojego życia, postawienie go w centrum nie oznacza utraty żadnej z tych rzeczy, dzięki którym życie jest wolne, piękne i radosne. Tylko dzięki przyjaźni z Bogiem otwierają się na oścież bramy życia i dzięki niej doświadczamy tego, co piękne, i tego co wyzwala.

Jaka jest reakcja Twojego serca na prawdę mówiącą, iż Bóg pragnie, abyś w swoim życiu był szczęśliwy, wolny, kochany? Co dla Ciebie oznacza, że Bóg pragnie być z Tobą w relacji przyjaźni?

Na koniec porozmawiaj z Bogiem o tym wszystkim, co zrodziło się w Twoim sercu pod wpływem dzisiejszej modlitwy. Wypowiedz przed Nim swoje uczucia – lęku, niepewności ale może i nadziei na prawdziwe spotkanie. Bądź szczery przed Panem. Możesz Mu podziękować za to, co odkryłeś lub poprosić Go o coś, czego bardzo potrzebujesz. Porozmawiaj z Nim przez chwilę serdecznie – jak przyjaciel z przyjacielem.

Na zakończenie pomódl się słowami modlitwy „Ojcze nasz”.

1 Comment

  1. Księga mądrości zapewnia mnie,że jestem umiłowanym dzieckiem Potężnego Ojca Stwórcy,Ze jestem cenna w Jego oczach.Piękna przyroda ma służyć mi do zaspakajania moich pragnień.Potężny,wielki Bóg traktuje mnie indywidualnie,ma pragnienie,abym w wolności swojej wchodziła w relację przyjażni z Nim,moim Panem.Jak mam odpowiedzieć na Jego pragnienie?Godzien jesteś Boże czci i uwielbienia.Wdzięczność należy się Tobie,że zabiegasz o to,abym nieustannie nawracała się,by nie utracić szansy na życie we wspólnocie z Tobą w wiecznej szczęśliwości.Proszę o łaskę mądrości,abym potrafiła ciągle na nowo odkrywać,że moje życie,to dar od Ciebie Boże.

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Styczeń 2020
N P W Ś C P S
« Gru    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031