Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 5 września 2023

Tekst: Łk 4, 31-37

Prośba: o całkowite przylgnięcie do Jezusa.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wyobraź sobie scenę z dzisiejszej Ewangelii, tak jakbyś był jej uczestnikiem. Jezus jest w synagodze, naucza. Robi to tak, że wszyscy siedzą zdumieni. Nagle z tłumu wyskakuje człowiek zniewolony złym duchem. Zaczyna krzyczeć. Jezus mówi tylko „milcz”. Nastaje cisza. Przejdź powoli w swojej wyobraźni przez całą tę scenę.
  • Słowa Jezusa są pełne mocy. Wtedy, gdy „tylko” naucza i wtedy, gdy wyrzuca złe duchy. Czasem w naszym życiu nie wydarzy się nic spektakularnego. Nie zobaczymy sceny uwolnienia, uzdrowienia, możemy całe życie być „tylko” nauczani słowem Boga. Czy jesteśmy w stanie to przyjąć i czy proste słowa Jezusa przyjmujemy z ich mocą? Czy może ciągle szukamy w swoim życiu chwil wyjątkowych, cudowności – pomijając czytanie Biblii, Mszę, sakramenty? – które nie wydają się czasem tak cudowne, jak uwolnienie opętanego.
  • Jezus nie tylko naucza z mocą, ale ma też władzę nad złymi duchami. Jak to jest w twoim życiu? Czy zbyt mocno nie skupiasz się na złu, cierpieniu, oddając im stery swojego życia – nie tylko duchowego? Jezus nie rozmawia ze złym, mówi mu tylko „milcz i wyjdź” – tylko tyle i aż tyle. Jak to wygląda u ciebie?
  • Wieść o tym, czego dokonuje Jezus rozchodziła się po okolicy. Jeśli czujesz, że to dla ciebie dobre – podziękuj za osoby, które w codzienności opowiadają ci o Jezusie, Jego działaniu. Podziękuj za sakramenty, codzienność w której możesz doświadczać Jego mocy.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.