Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 18 września, św. Stanisława Kostki SJ

Tekst: Łk 2, 41 – 52

Prośba: o dar prawdziwej mądrości.

1.   Zagubiony Jezus. Przyjrzyj się tej scenie i zobacz Jezusa, który zostaje w Jerozolimie. Odłącza się od dorosłych i zostaje sam. Jednak On nie wydaje się zagubiony, sprawia wrażenie, jakby wiedział czego chce. To lekcja dla Jego rodziców. Jezus zaczyna sam kształtować swoje życie, decydować. W świątecznej drodze zatrzymuje się w miejscu, gdzie może rozmawiać o Ojcu. Bo to o Niego Mu chodzi. Jest uznany za bardzo mądre dziecko, ale ta mądrość nie jest ludzka, lecz Boża. Relacja z Bogiem czyni człowieka mądrym (człowiek głupi w Biblii to ten, który nie uznaje Boga).

2.   Zagubieni rodzice. Maryja i Józef również są zagubieni. Nie rozumieją postawy Jezusa. Najpierw warto zobaczyć, jak Mu ufają i zostawiają Mu wolność. Dopiero po jednym dniu drogi Go szukają. To niby Jezus się zgubił, ale oni wyglądają na bardziej zagubionych. Spróbuj wczuć się w ich sytuację.

3.   Odnaleźć mądrość. Jezus w świątyni chce rozmawiać o Ojcu. Ta relacja jest dla Niego najważniejsza i sprawia, że w oczach uczonych jest uznawany za mądrego. Abyśmy mogli odnaleźć prawdziwą mądrość potrzebujemy przylgnąć do Boga. Nie ma innej drogi, gdyż On jest mądrością. To nie oznacza, by zrezygnować z ludzkiej wiedzy, lecz ona nie jest mądrością. Chodzi bowiem o taką postawę, która na życie patrzy Bożymi oczami. Podobnie można powiedzieć o dzisiejszym patronie, św. Stanisławie Kostce, który przeżył tylko 18 lat życia, ale w takim zjednoczeniu z Bogiem, że stał się przez to mądrym człowiekiem.