Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek 27.11.2023r

Tekst: Łk 21,1-4

Prośba: O hojność serca

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wrzuciła dwa pieniążki. Czyli obiektywnie patrząc bardzo mało. Ale dla niej, subiektywnie to było wszystko. Wszystko co miała na zaspokojenie swoich potrzeb, przynajmniej na najbliższy czas.   Łatwo daje się, gdy to prawie nic nie kosztuje. Można zabłysnąć, pokazać się – patrzcie, jaki jestem dobry, jaki jestem hojny. Na zbiórki odzieży dla potrzebujących ludzie czasem przynoszą zniszczone, a nawet brudne rzeczy. To przykład jak można wypaczyć sens dzielenia się, dawania. Ochłap rzeczy, ochłap czasu, z którym nie bardzo wiem co zrobić, ochłap jedzenia, które i tak wyrzucę. A ona dała swoje wszystko. Przyjrzyj się swojemu dawaniu.
  • Jezus dostrzegł gest kobiety, Jego widzące oczy spoczęły na niej. Na pewno była w nich miłość i czułość. Jezus dostrzega każdy, najdrobniejszy, najskromniejszy, uczyniony w cichości gest dobroci. Gdy Ciebie ktoś czymś obdarowuje, czymś się dzieli, potrafisz zauważyć także wtedy, gdy nie jest to coś dużego? Potrafisz dostrzec intencję dającego? 
  • Pomyśl, co masz, a co mógłbyś ofiarować Bogu, ludziom? Swój czas, swoje talenty, umiejętności, swoje dobra materialne? Czy potrafisz dawać? Czy potrafisz dawać w cichości? Przypomnij sobie takie sytuacje, gdy czymś się podzieliłeś bezinteresownie. Znajdź się w wyobraźni w tamtej chwili i spróbuj zobaczyć oczy Jezusa spoczywające na Tobie. Co w nich dostrzegasz?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.