Jubileuszowe Rekolekcje Adwentowe 2017

Internetowy Dom Rekolekcyjny istnieje już 10 lat! Z tej okazji zapraszamy do odprawienia rekolekcji adwentowych, w których będziemy podążali za gwiazdą wskazującą miejsce spotkania z Jezusem – nowonarodzonym Synem Bożym. Będzie to wędrówka po naszej Ziemi Świętej, czyli naszej codzienności. Mapę tej Ziemi Świętej będziemy rysowali na bieżąco, dzień po dniu, robiąc zapiski w specjalnie do tego celu przygotowanym „grudniowniku” (jak go zrobić – zajrzyj tutaj), lub w jakimś własnym notatniku.

Dzień rekolekcyjny będzie miał trzy pory – te same, z których jest zbudowana codzienność:

1.   PORANEK – na rozpoczęcie dnia przeczytaj krótkie wprowadzenie (składające się ze Słowa Bożego na dany dzień oraz krótkiego komentarza), w którym nazwiemy i pokażemy dzisiejszą gwiazdę. Potem poproś krótko Pana o łaskę wrażliwości na tę gwiazdę, i przez cały dzień staraj się być wyczulony właśnie na tę jedną, konkretną rzecz – gwiazdę prowadzącą.

2.   POŁUDNIE – zatrzymuję się na chwilę, by podsumować pierwszą połowę dnia. Może to być małe 5-10 minut. Ta krótka refleksja ma dotyczyć tego, czy gwiazda, którą o poranku zaproponowaliśmy i którą wybrałeś, jakoś Cię prowadziła, a może wręcz przeciwnie? Czy byłeś wrażliwy na nią? A jeśli nie ona, to jaka „gwiazda” Cię prowadziła i dlaczego? Dokąd Cię doprowadziła? Co teraz czujesz? Czy radość, pokój serca, odrobina więcej miłości, wdzięczności, a może smutek, irytacja, marazm… W krótkich słowach oddaj to wszystko Panu i swoją świadomość na powrót skieruj na dzisiejszą gwiazdę.

3.   WIECZÓR –zapraszamy teraz do dłuższej modlitwy, np. 15-20 minut, by spojrzeć na cały dzień w kontekście prowadzącej Cię dzisiaj gwiazdy, a także by uwielbić Boga w tym, co się dzisiaj wydarzało. Rozpocznij od podziękowania Bogu za kilka konkretnych rzeczy, jakie Cię dzisiaj spotkały: jakie dobro było Twoim udziałem? Zarówno dobro, którego doświadczyłeś (i od kogo), jak i dobro, które mogłeś komuś ofiarować. Potem znów spójrz na gwiazdę przewodnią i zadaj podobne pytania, jak te w POŁUDNIE. Uświadom sobie momenty, w których ta gwiazda znikała Ci z horyzontu.  Możesz wtedy poprosić Pana, byś jutro był uważny na kolejną gwiazdę, którą On Ci daje. Byś bez zniechęcania się szedł za nią aż do groty betlejemskiej, by tam spotkać Jezusa.

UWAGI DODATKOWE:

1.   Każdego dnia będzie nam towarzyszyła inna gwiazda, mająca swoje imię. Może się zdarzyć, że któraś gwiazda poruszy Cię bardziej i będziesz chciał pójść za nią dłużej niż jeden dzień – możesz tak uczynić, nie tracąc niczego z odprawianych rekolekcji. Nie próbuj wtedy niczego “nadrabiać”. Idź swoim rytmem.

2.   Wpatrywanie się codziennie w gwiazdę ma być łagodną czujnością, wrażliwością na nią, nie zaś nerwowym napięciem, które poprowadziłoby Cię bardziej do koncentracji na sobie i na tym, co Ci nie wychodzi. W dłuższej perspektywie ta modlitwa może uczynić Cię wrażliwszym na Bożą obecność i Jego miłość w Twojej codzienności, w drobnych gestach i małych czynach.

3.   Jeśli z jakichś przyczyn nie znajdziesz czasu na POŁUDNIOWE zatrzymanie, wtedy niech Twój dzień opiera się na dwóch porach: PORANKU i WIECZORZE. Zachęcamy jednak, by spróbować zatrzymywać się 3 razy w ciągu dnia.

Zaangażuj się w Twoje życie! Pozwól, by poprowadziła Cię gwiazda do samego środka Twojej codzienności – Ziemi Świętej! Na ten czas wszystkim z serca błogosławimy +

ekipa e-DR

9 komentarzy

 1. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za pracę wszystkich zaangażowanych w E-DR, zwłaszcza twórcy – o. Grzegorzowi Ginterowi (miałem okazję spotkać w realu, u Matki Bożej Łaskawej). Jak co roku, szykuję się do wzięcia udziału w rekolekcjach adwentowych. Myślę sobie: czy podołam w tym roku medytacjom, mam więcej obowiązków, intensywny dzień. Nawet wstaję wcześniej, niż dotąd… I co? I taka formuła rekolekcji! Co roku spotykałem tu Pana, odczuwałem takie opatrznościowe “przypadki” i widzę, że w tym roku jest podobnie! Wielkie dzięki! Pamiętam o Was w modlitwie 🙂

  • Dzięki Tobie wiem o Internetowym Domie Rekolekcyjnym, pięknej pracy całej ekipy, której serdecznie dziękuję. Ale – Tobie też dziękuję!

 2. Ja też martwiłam się, czy dam radę wykroić czas na medytację. Byłam prawie zdecydowana nie zaczynać. A tu taka niespodzianka! Choć w sumie chyba bardziej wymagająca forma. Podziękowania i pozdrowienia dla Ekipy.

 3. DZIĘKUJĘ wszystkim prowadzącym, za pracę i czas nam poświęcony. Niech Bóg Wam błogosławi i wspiera.
  Od jakiegoś czasu stała uczestniczka IDR.

 4. Dziekujen tobie matko fatimska za wszystk
  cieszem sie na adwent to dlemnie czas modlitwy i dobrych uczynkow pszepraszam was za plendy w pisaniu jesten osobom niepelnosprawnom

 5. Dziękuję za to, że jesteście, za Wasz trud w przygotowaniu wszystkich rekolekcji i medytacji.
  Jestem z e-dr od 10 lat. Wielokrotnie korzystałam z rekolekcji adwentowych i wielkopostnych. Bardzo, bardzo Wam za nie dziękuję bo wniosły w moje życie dużo dobra.

 6. Cieszę się na te rekolekcje.W końcu wrócę do medytacji. Z rekolekcji korzystam od początku pozdrawiam serdecznie grupę prowadzącą 🙂

 7. Chcielibyśmy z Mężem wziąć udział w rekolekcjach.Co mamy zrobić? W internecie znalazłam takie rekolekcje w internetowym domu rekolekcyjnym dla małżeństw. Państwa i tamte to to samo?Poprosimy i zapisanie, wskazówki i materiały.Dziękujemy. Z Bogiem!

  • Nasze rekolekcje nie są tylko dla małżeństw, lecz dla wszystkich. Nie wiem, jakie Państwo znaleźli w internecie. Aby wziąć udział w naszych rekolekcjach wystarczy korzystać z materiałów, jakie zamieszczamy. Nigdzie nie trzeba się zapisywać. Na naszej głównej stronie jest na razie tylko wprowadzenie do modlitwy na pierwszy dzień oraz zapowiedź rekolekcji wraz z instrukcją, jak je odprawić. Proszę korzystać zgodnie z pragnieniami.

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Sierpień 2019
N P W Ś C P S
« Lip    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031