Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 9 maja

Tekst: J 16, 16-20

Prośba: o trwanie w miłości i bliskości z Jezusem

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Bądź w Jezusem i uczniami w Wieczerniku, gdzie Pan wypowiada dzisiejsze słowa. Jesteśmy w czasie Ostatniej Wieczerzy, Jezus właśnie umył nogi uczniom, Judasz już wyszedł i teraz Pan opowiada im wiele o tym, co się właśnie dzieje i co się wydarzy. Bądź uważny na Jego słowa oraz na to, jak one rezonują w Twoim sercu.
  • Słowem, które najczęściej się powtarza to „chwila”. Uczniowie go nie rozumieją, nie wiedzą, o czym Jezus mówi. A Ty? O czym Tobie mówi owa „chwila”? Jak ona brzmi w Tobie, jak się w niej odnajdujesz? Czy ma dla Ciebie znaczenie rzeczywistej chwili, czy bardziej znaczenie symboliczne?
  • Bez wątpienia Jezus mówi o swojej śmierci. To jest ta chwila, kiedy uczniowie nie będą Go widzieć i to jest ta chwila, którą świat będzie się cieszył. Świat rozumiany jak te wszystkie siły, które chcą się Jezusa pozbyć, bo objawia im prawdę o ich grzesznym życiu. Nie szukają oni nawrócenia, lecz tego, by nikt nie ujawniał im ich zatrutych przez grzech głębin serca.
  • Pan mówi także o chwili, kiedy uczniowie znów Go ujrzą. Wtedy zacznie się coś zupełnie nowego – kiedy Jezus powstanie z martwych. To moment, kiedy znów Go ujrzą i kiedy smutek przemieni się w radość. Chwila smutku… po niej radość.
  • A czy na nasze życie nie możemy spojrzeć jak na „chwilę”? Co w tej chwili się dzieje? Co jest TERAZ? Zatrzymaj się nad Twoim „teraz” – tak bardzo dosłownie. Może siedzisz, może klęczysz, zauważ swój oddech, zauważ moment, w którym jesteś teraz. Co się w Tobie dzieje „w tej chwili”? Co przeżywasz? Co czujesz? Czego doświadczasz? Jak bardzo jest Ci blisko do Obecnego przy Tobie Pana? Czy pozwalasz sobie na przeżywanie i przejście smutku, by dojść do radości?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.