Jedyny Kapłan

Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 13 czerwca, Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Tekst: Iz 6, 1-4. 8 oraz J 17, 1-2. 9. 14-26

Prośba: o łaskę pojednania wszystkich w Jezusie Chrystusie.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Znów słyszymy dzisiaj ostatnią modlitwę Jezusa przed Jego męką. Modli się w niej przede wszystkim o jedność. Wszak przyszedł On na świat, aby wszystko w sobie pojednać przez krew wylaną na krzyżu. Ofiara Jezusa jest ofiarą pojednania – zjednoczenia wszystkich z Bogiem, w Jezusie Chrystusie, mocą Ducha Świętego. Wczuj się w tę modlitwę Jezusa. Poproś, by ona zabrzmiała również w Twoim sercu, by stała się także Twoim pragnieniem, jak jej spełnienie było pragnieniem samego Jezusa.
  • Ta modlitwa rozpoczyna się od słów dotyczących chwały Bożej. Ta chwała pokazuje się we wszystkich dziełach, jakie Bóg czyni dla człowieka. Stąd w Biblii głoszenie Bożej chwały oznaczało przypominać sobie i wypowiadać na głos to, co Bóg uczynił dla człowieka. Tak jest zbudowanych wiele Psalmów. Zaś z pierwszego czytania dowiadujemy się – z tej modlitwy, którą wypowiadamy w każdej Eucharystii – że “cała ziemia pełna jest Jego chwały”. Oznacza to, że nie ma takiego kawałka ziemi, w którym Bóg by nie działał, nie okazywał swojej miłości i łaskawości wobec całego stworzenia.
  • Jezus jest dzisiaj nazywany Najwyższym i Wiecznym Kapłanem. Tak naprawdę jest jedynym, któremu przysługuje ten tytuł. Tych, których my nazywamy na tym świecie kapłanami, są bardziej prezbiterami, a więc “starszymi”, tymi, którzy przewodzą wspólnocie Kościoła. Kapłan zaś jest tylko jeden – Jezus Chrystus. On bowiem składa, jako jedyny, doskonałą ofiarę Ojcu i jest to ofiara własnego życia. My wszyscy jesteśmy włączeni w Jego Kapłaństwo. On jest Głową, a my Jego Ciałem – jak to trafnie ujął św. Paweł. Wpatruj się dzisiaj w Jezusa, który ofiarowuje siebie samego, czyli oddaje w ten sposób chwałę Ojcu i od Ojca otrzymuje chwałę, który w ten sposób okazuje swoją miłość. Kontempluj to, co Jezus czyni dla Ciebie. Pozwól siebie kochać, przyjmuj miłość i naśladuj ją w Twoim życiu.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.

1 Comment

  1. Błogosławionego dnia
    jestem prawie codziennie z Wami od 4 lat 🙂
    I bardzo dziękuję za każde rozważanie.
    Pozdrawiam 🙂

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Sierpień 2019
N P W Ś C P S
« Lip    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031