Jaki jest Bóg?

Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 21 lutego

Tekst: Mk 8, 27-33

Prośba: o łaskę spotykania się z prawdziwym Bogiem, a nie z fałszywym Jego obrazem.

1.   Udaj się w wyobraźni wraz z Jezusem i uczniami do wiosek pod Cezarea. Przejdź z nimi tę drogę. Jest ona potrzebna do tego, by doświadczyć bliskości Jezusa oraz wspólnoty. By poznawać się jeszcze bardziej. Ważne rzeczy w naszym życiu potrzebują czasu, potrzebują drogi i nieustannego spotykania się. Inaczej grozi im powierzchowność i płycizna. Jakie są Twoje relacje z ludźmi? Ile w tych relacjach głębi, a ile powierzchowności? Oczywiście, każda relacja będzie inna i będzie miała inną głębię. A relacja ze samym sobą? Jak bardzo siebie znasz? Jak bardzo przyjmujesz siebie ze wszystkim, co Ciebie stanowi? Czy Twoje uczucia, zmysły, pragnienia, rozum, pamięć, wola – są ze sobą pojednane? A może niektóre części Ciebie walczą przeciwko pozostałym? Może nie akceptujesz swoich uczuć (zwłaszcza niektórych, tych trudniejszych), wrażliwości, intuicji…?

2.   Jezus pyta uczniów, za kogo Go uważają. Po przejściu drogi do wiosek, po chwilach bliskości z Nim odpowiedź sobie na to pytanie. Kim On naprawdę jest dla Ciebie? Nie cytuj katechizmu, który masz w głowie. Chodzi o Jezusa, o Boga, do którego można przylgnąć tylko sercem. Głowa wie, ale wiedza nie zbawia. Zbawia Miłość, która się wcieliła. Jak przeżywasz relację z Jezusem? Jest dla Ciebie naprawdę kimś bliskim? Rozmawiasz z Nim jak przyjaciel z przyjacielem? Ufasz Mu? Chwytasz Go za rękę i pozwalasz się poprowadzić, jak dziecko Ojcu?

3.   Pan otwarcie opowiada uczniom o tym, co Go spotka. Czy to, o czym mówi Jezus, pasuje Ci do obrazu Boga, jaki nosisz w sobie? Bo przecież Bóg to ten silny, wspaniały, wszechmogący, który karmi tłumy, ucisza burze, uzdrawia chorych, wskrzesza umarłych, naucza z mocą… Czy mieści Ci się w głowie Mesjasz, który będzie poniżony, ubiczowany, wyśmiany, a wreszcie zabity? Czy pójdziesz za Nim aż do końca? Postaraj się nie mówić tego z głowy, która “wie”. Zejdź do serca i posłuchaj tego, co Ci mówi. Bo chodzi o Boga, który wtedy jest bezbronny, bezsilny, pozwala sobie to robić… a przecież On miał być ten silny, wszechmocny, władający… Czy kochasz Jezusa, czy też swoje oczekiwania względem Niego? Piotr miał swój plan, nie konsultowany z nikim. A Ty? Też byś chciał uchronić Zbawiciela od złego i podłego świata? Jaki jest Bóg, w którego wierzysz? Jaki Ten, któremu ufasz? Porozmawiaj o tym szczerze z Jezusem.

3 komentarze

 1. Objawienia prywatne
  Np.:
  “Jezu – Ty jesteś Mesjaszem”
  Budzą Demony
  Np.:
  “Nie może tak być”.

 2. Jedynie Jezus mnie zbawia ze smierci .On za mnie umarł dla mojej wieczności..Jedynie On Pan Wszechmocny postanowił stać się ofiarą mojego zbawienia. Bóg potężny wybrał ścieżki słabości,przegranej ,po ludzku zmarnowany.W tej przegranej widzę dobrego Ojca ,kochającego na śmierć i życie.Nie wystawił rachunku swoich strat.Jeszcze karmi mnie sobą.Czy można coś więcej …Takiemu Bogu ufam ,takiego Boga kocham i nim się zachwycam.To właśnie On nasyca ,zaspokaja głód.Byłam naprawdę głodna.Dziękuję dobry Panie Boże ,że jesteś blisko.

 3. Uczniowie żyją w Judei. Słyszą różne opinie o Jezusie. Różne wyjaśnienia tego Kim On jest.
  Jezus pyta ich o to. On chcce byśmy Mu przynosili cały świat w naszej modlitwie. To co nas otacza.

  Je,us jednak idzie głębiej. Czy wierzycie tym ludziom? Za kogo wy mnie uważacie?

  Piotr wyrywa się pierwszy – Ty jesteś Mesjaszem.

  Jezus wie że każdy Żyd ma wyobrażenie przyjścia wojowniczego mesjasza na ziemie. Zabrania uczniom rozgłaszania tego, że On jest Mesjaszem. Ludzie przyjdą szukać sensscji.

  Jego uczniowie to też Žydzi. Też mają swoje wyobrażenie. Dlatego Piotr nie potrafi zaakcdptować tajemnicy krzyża. Okrucieństwa i cierpienia. Poucza Boga

  Myślą po ludzku a nie po Bożemu.

  Panie daj myśleć w zgodzie z Twym planem zbawczym. Przyjmować z pokorą Twe Słowo

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Lipiec 2020
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031