Ja jestem z wami

Rekolekcje Internetowe „Boże, gdzie jesteś?”
Tydzień 4 –Jestem z Tobą
Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 6 kwietnia 2017

Wprowadzenie w formacie mp3 lub wprowadzenie w formacie pdf

Tekst: Mt 28,16-20

Na początku modlitwy uświadom sobie, że stajesz przed Bogiem i chcesz z Nim rozmawiać. On jest teraz obecny przy Tobie. Po uczynieniu znaku krzyża poproś Go o łaskę skupienia na modlitwie, aby to Duch Święty ją prowadził i usuwał wszelkie przeszkody oraz aby oczyszczał Twoje myśli, zamiary i decyzje, i kierował je ku większej chwale Boga.

Wchodząc w modlitwę przypomnij sobie tekst, który będziesz rozważać (możesz go jeszcze raz przeczytać), a następnie zaangażuj swoją wyobraźnię. Wyobraź sobie górę, którą Jezus wyznaczył na miejsce spotkania z Apostołami. Przyłącz się do uczniów idących na spotkanie. Posłuchaj o czym rozmawiają oczekując na Jezusa, zobacz jak się zachowują gdy Go wreszcie widzą – żywego, choć przecież byli świadkami Jego śmierci. Zauważ ich emocje.

Poproś teraz Pana o owoc modlitwy. W dzisiejszej modlitwie poproś o dar dostrzegania Bożej obecności i miłości oraz o łaskę rozwijania tego daru w swoim życiu.

1. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Rozważany dziś fragment Ewangelii opisuje jedno ze spotkań Zmartwychwstałego Jezusa z uczniami. Wcześniej Jezus ukazał się dwóm kobietom, które poszły do grobu. Zamiast ciała zmarłego Jezusa ujrzały tam Anioła. To on przekazał im polecenie Pana o spotkaniu w Galilei. Uczniowie uwierzyli słowom kobiet – poszli na to spotkanie, choć pewnie nie do końca rozumieli, o co chodzi. Opowieści kobiet były zadziwiające, toteż na pewno różne myśli i emocje kłębiły się w głowach Apostołów. Czy to wszystko prawda? Czy to możliwe? Zapewne ciekawość, ale i nadzieja, wzięły górę nad obawą i lękiem o własne bezpieczeństwo. Ciągle jednak niektórzy byli nieufni. Nawet gdy ujrzeli Jezusa, wątpili i niedowierzali, że to co widzą dzieje się naprawdę. Inni ujrzeli Jezusa i uwierzyli. W życiu często bywa tak, że tę samą sytuację ludzie różnie interpretują. Jedni mówią: „ale mu się udało, ale miał szczęście”. Inni widzą w tym działanie Bożej Opatrzności. Do której postawy jest Ci bliżej w codziennym życiu?

2. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody. Pan Jezus posyła uczniów na cały świat. Przygotowywał ich do tego przez 3 lata wspólnego wędrowania. To jest ich zadanie, ich apostolstwo – chrzest i nauczanie. To, co poznali słuchając i będąc razem z Jezusem, teraz mają przekazać innym. Dzisiaj Jezus kieruje te słowa również do Ciebie. Kończąc rekolekcje, kończysz czas szczególnej bliskości z Jezusem, Ojcem i Duchem Świętym. Wkrótce wejdziesz w codzienność, będziesz miał możliwość głoszenia Jezusa innym. Ale nauczanie to nie tylko słowa, to nie znaczy, że masz teraz chodzić po domach i nawracać niewierzących. Głoszenie Chrystusa to również ciche, uczciwe życie, to choćby podzielenie się – na tyle, na ile chcesz – z bliskimi tym, co było Twoim doświadczeniem wiary w ciągu  tych  tygodni. Jak podchodzisz do tego wyzwania?

3. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Pan Jezus daje uczniom zadanie głoszenia Ewangelii, wzywania do nawrócenia i udzielania Chrztu. Sakrament Chrztu to łaska udzielona przez Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jednocześnie Jezus zapewnia uczniów o swoim wsparciu. Obiecuje swoją codzienną obecność wśród nich, w swoim Kościele. Jaka jest Twoja świadomość obecności Jezusa we wspólnocie ludzi wierzących, skupionych wokół Niego, wokół Eucharystii? Jak dostrzegasz tę obecność w życiu i działaniu Kościoła, ale także w Twojej codzienności, w Twoim życiu? Czy zauważasz Go w Twoich troskach i kłopotach, w Twoich radościach i sukcesach? On jest z Tobą bez względu na to, co Cię w życiu spotyka i jakich wyborów dokonujesz. Jak się czujesz  z tą obietnicą Jezusa?

Na koniec porozmawiaj z Bogiem o tym wszystkim, co zrodziło się w Twoim sercu pod wpływem dzisiejszej modlitwy. Wypowiedz przed Nim swoje uczucia – lęku, niepewności, ale może i nadziei na prawdziwe spotkanie. Bądź szczery przed Panem. Możesz Mu podziękować za to, co odkryłeś lub poprosić Go o coś, czego bardzo potrzebujesz. Porozmawiaj z Nim przez chwilę serdecznie – jak przyjaciel z przyjacielem. Na zakończenie pomódl się słowami modlitwy „Ojcze nasz”.

2 komentarze

  1. Nie są to czytania z dnia wiec skąd brać teksty?

    • Do każdego wprowadzenia jest podany tekst, ktory można znaleźć w Biblii. Po kliknięciu w link sigli biblijnych można otworzyć tekst on-line.

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Sierpień 2020
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031