Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 21 marca 2024 r.

Tekst: J 8, 51-59

Prośba: o pragnienie bliskiej relacji z Bogiem

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Stań pośrodku tłumu dyskutującego z Jezusem, przyjrzyj się twarzom ludzi, przysłuchaj się temu, co mówią, zobacz, jakie emocje im towarzyszą.
  • „Jest naszym Bogiem”. Ludzie, którzy dyskutowali z Jezusem mówili, że Bóg jest ich Bogiem. Ale tak jak mówi Jezus, wcale Go nie poznali – zamknęli Go tylko w tradycji i prawie, zamykając się tym samym na spotkanie z Nim. Tak naprawdę czcili boga, który im pasował, którego sami sobie określili, którego przekazywała im tradycja. Nie mieli odwagi, by wyjść poza to, co już wiedzieli o Bogu, aby spotkać Go żywego.
  • „Ale Ja Go znam i słowo Jego zachowuję”. Jezus zna Ojca. Ma z Nim żywą relację, od Niego przyszedł. W Ewangelii czytamy w wielu miejscach o tym, jak wychodzi na pustynię, by w odosobnieniu spędzać czas na modlitwie. Bliska relacja potrzebuje intymności, przestrzeni, zaangażowania. Zatrzymaj się i zobacz jaka jest Twoja modlitwa: czy prowadzi ona do spotkania, bliskości?
  • Zanim Abraham stał się, Ja jestem. Bóg jest. Nie potrzebuje określeń, epitetów. On Jest. My mamy skłonność do tego, by wszystko określać, oceniać – rzeczywistość wokół siebie, drugiego człowieka, ale też i samego siebie. Zdarza się oceniać nawet swoją relację z Bogiem czy modlitwę: jest dobra/ zła, wystarczająca/niewystarczająca itd. A gdyby tak, próbując Go naśladować, po prostu być i trwać przy Nim? 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.