Istota moja zostanie odnowiona

Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 22 lutego, święto Katedry św. Piotra

Tekst: Psalm 23

Prośba: o trwanie w Bożym odpoczynku i pokoju serca.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Dziś zapraszam do rozważania trzech wersji tego Psalmu: z lekcjonarza, z wydania interlinearnego hebrajsko-polskiego oraz greckiego (Biblia Pierwszego Kościoła). Nie chodzi o to, byś nauczył się zauważać podobieństwa tłumaczeń i różnice, lecz byś pozwolił poruszyć się tym różnym tłumaczeniom, przez które Bóg pragnie Ciebie dzisiaj dotknąć.  Na modlitwie zostań z tymi słowami, które Cię najbardziej dotykają, które poruszają czegoś w Twoim życiu, pobudzają Twoje pragnienia, tęsknoty, miłość. Niech to będzie Twoją dzisiejszą modlitwą.

[lekcjonarz]:
Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie. Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach.
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć, orzeźwia moją duszę. Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach przez wzgląd na swoją chwałę.
Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. Kij Twój i laska pasterska są moją pociechą.
Stół dla mnie zastawiasz na oczach mych wrogów. Namaszczasz mi głowę olejkiem, a kielich mój pełny po brzegi.
Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną przez wszystkie dni mego życia i zamieszkam w domu Pana po najdłuższe czasy.

[wyd. interlinearne hebrajsko-polskie]:
JHWH Pasterzem moim, nie będzie mi nic brakowało. Na pastwiskach zielonej trawy położy mnie, nad wody odpocznienia poprowadzi mnie.
Istota moja zostanie odnowiona, pokieruje mnie na umocnione drogi sprawiedliwości przez wzgląd na imię Jego.
Również kiedy będę szedł doliną cienia śmierci, nie będę się bał złego, ponieważ Ty ze mną, kij Twój i laska Twoja, one pocieszą mnie.
Każesz przygotować przed obliczem moim stół wobec uciskających mnie, namaściłeś olejkiem moją głowę, kielich mój (kielichem) nasycenia.
Jedynie dobro i łaskawość pójdą za mną, wszystkie dni życia mojego zamieszkam w domu JHWH przez długie dni.

[Biblia Pierwszego Kościoła, wyd. greckie]:
Pan mym pasterzem, niczego mi nie braknie. Dał mi spoczywać tam, gdzie dużo zieleni, zapewnia mi pokarm nad orzeźwiającymi wodami.
Odświeża moją duszę, prowadzi mnie po ścieżkach sprawiedliwości ze względu na swoje imię.
Choćbym szedł przez sam środek cienia śmierci, nie będę się bał żadnego zła, bo Ty jesteś ze mną’ Twój kij pasterski i Twoja laska dodają mi odwagi.
Stół przede mną zastawiasz na oczach mych ciemiężców; namaszczasz mi głowę olejkiem; Twój kielich poi mnie najlepszym winem.
Twoje miłosierdzie będzie mi towarzyszyć przez wszystkie dni mego życia; i zamieszkam w domu Pana po najdłuższe dni.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.

4 komentarze

  1. Dziękuję za pomysł na dzisiejszą modlitwę. Bardzo doceniam pracę wszystkich w e-dr. Osobiście najlepiej pomagają mi rozważania oparte na kilku zdaniach i refleksjach, bardziej niż długie opisy czy dużo pytań (zwłaszcza ogólnych o to “jak jest w moim życiu”). Krótsza forma, które mniej sugeruje, a więcej przez to wskazuje, otwierają we mnie więcej, pomaga w osobistym namyśle. Serdeczne dzięki za wysiłek każdej i każdego z Was!

    • Bardzo dziękujemy za uznanie oraz za sugestie, które są bardzo ważne. Wezmę je pod uwagę (przekażę je również całej ekipie), zwłaszcza, że jeśli tylko mi się udaje, to staram się o prostotę i zwięzłość punktów do modlitwy. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

      • Dziękuję za uważność 🙂 też serdecznie pozdrawiam!

  2. Dziękuje tego było mi potrzeba jak Pan Jezus dotyka mojego wnętrza Waszymi rękami . Tyle światła, tyle dobra. Łaska i dobroć idą przez Waszą prace …

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Lipiec 2020
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031