Intymne więzi

Wprowadzenie do modlitwy na Niedzielę Najświętszej Trójcy, 16 czerwca

Tekst: Prz 8, 22-31 oraz J 16, 12-15

Prośba: O łaskę życia w zjednoczeniu z Bogiem, który jest intymną więzią Trzech Osób

Myśli pomocne w rozważaniu:

 • Jeden Bóg, trzy Osoby. To trudno zrozumieć i wytłumaczyć. Wydaje się, że tym, co w Trójcy jest najważniejsze, to relacje: Ojca z Synem i obu z Duchem. Dawanie siebie całkowicie każdy każdemu. My tak nie umiemy. Nie jesteśmy tak przejrzyści wobec siebie. Możemy tego nie rozumieć, ale możemy o to prosić i to kontemplować.
 • Słyszymy dziś o mądrości Bożej. Sama się ona przedstawia jako ta, która jest z Bogiem od początku. Nie jest Bogiem, jest stworzeniem, ale jest obecna przy wszystkim, co Bóg czyni. Człowiek jest zaproszony do uczestnictwa w Bożej mądrości, a wiec w harmonii, z jaką On nieustannie stwarza świat. Mądrość jest jednym z darów Ducha, który wymieniamy na pierwszym miejscu. Jednak ciekawie mówi o nim Ps 111, 10 – bojaźń Boża początkiem mądrości. Tym tropem idzie choćby św. Grzegorz i zaczyna dary Ducha właśnie od końca, od bojaźni, która przez pozostałe dary prowadzi do mądrości. Ta mądrość, która nie jest ani inteligencją, ani wiedzą, lecz czymś dużo więcej, jednoczy nas z Bogiem. Proś o nią dzisiaj.
 • Jezus mówi dziś o Duchu, który doprowadzi nas do całej prawdy. To Duch mądrości. On wprowadza nas w intymne życie Boga, w głęboką, zażyłą relacje z Nim. Duch mądrości uczy nas patrzeć na świat oczami Boga. Tego sami nie wypracujemy, o tę łaskę dziś proś. 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.

1 Comment

 1. Patrzeć na świat oczami Boga.

  Widzieć jego koloryt,
  Widzieć człowieka,
  Czuć zapach powietrza.

  Błogosławionego dnia:-)

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Grudzień 2019
N P W Ś C P S
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031