Gdzie mam złożoną moją nadzieję?

“Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość…” /1 Kor 13,13/
Adwentowa podróż z Trzema Siostrami
2 – 24 grudnia 2018


Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 6 grudnia

Modlitwę zacznij od znaku krzyża i chwili zatrzymania. Uświadom sobie, że oddychasz, że są w Tobie jakieś uczucia, że przez Twoją głowę przebiegają myśli. Nie próbuj tego wszystkiego nazywać, jedynie zauważ i trwaj w dalej w ciszy i uważności. Poproś teraz Ducha Świętego, by Cię prowadził, uzdalniał do bezinteresowności na modlitwie i przyjęcie tego, co Bóg chce Ci podarować.

Przeczytaj teraz zaproponowany fragment/zdanie biblijne. Kilka razy, tak, by zaspokoić Twój umysł i by to Słowo mogło dotrzeć do Twojego serca. Miej w pamięci fakt, że Boże Słowo jest posłane z konkretną łaską i nie wraca do Boga, zanim nie uczyni tego, co Bóg zamierzył.

Złóżcie nadzieję w Panu na zawsze, bo Pan jest wiekuistą Skałą! ” /Iz 26,4/

“Lepiej się uciec do Pana,
niż pokładać ufność w człowieku.
Lepiej się uciec do Pana,
niż pokładać ufność w książętach”. /Ps 118,8-9/

“Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. (…) Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. “. /Mt 7,24.26/

Poproś teraz o łaskę przyjęcia daru wiary, nadziei i miłości.

1. Prorok Izajasz i Psalm zachęcają do tego, by nasza nadzieja była ukierunkowana na Boga. Nadzieja jest oczekiwaniem czegoś. Od różnych osób oczekujemy różnych rzeczy. Czego oczekujesz od Boga? Do kogo w pierwszej kolejności uciekasz się w sytuacji potrzeby? Kogo prosisz o pomoc?

2. Fragment Ewangelii mówi o budowaniu. Kiedy zaczynamy jakąś budowę – obliczamy koszty. Kiedy wybieramy miejsce na budowę – szukamy takiego, które jest stabilne i pozwoli mieszkać bezpiecznie. Obraz ewangeliczny możemy też odnieść do naszego wzrastania, rozwoju. Przemiana naszego serca będzie zależała od tego, jak przyjmujemy Słowo Boga. Co oznacza wypełniać Boże Słowo? Pozwalać mu działać i przynosić owoc, który Bóg zamierzył. Jak przyjmuję to, co Bóg mówi? Jak słucham Boga? Na czym oparty jest mój rozwój – tylko na ludzkich wysiłkach czy także na zaufaniu Stwórcy, że swoją łaską to wzrastanie inicjuje i podtrzymuje?

Na zakończenie modlitwy spróbuj zobaczyć, co zostawia w Tobie ten czas. Jakie uczucia, myśli, decyzje? Podziękuj Bogu za to, czym Cię obdarował podczas tego spotkania z Nim.

Odmów modlitwę: Chwała Ojcu… i zakończ znakiem krzyża.

***

Zachęcamy, byś zrobił krótką refleksję po modlitwie. Byś zapisał sobie jakieś szczególne poruszenia, czy myśli. Niech to będzie taki swoisty dziennik duchowy z tych rekolekcji. Te zapiski mogą Ci pomóc zobaczyć drogę, po której Pan Cię prowadzi, ścieżki, po których On idzie z Tobą przez życie.

2 komentarze

 1. Chwała Panu , jest drogą prawdą miłością Jedyną drogą szczęścia Na zawsze z Tobą Jezusie Chrystusie.

 2. Willa na Palmie
  Czyli na wyspie usypanej z piasku
  Jest marzeniem wielu milionerów.
  Ile razy podążam za wyobraźnią
  Aby znaleźć Boga
  Tyle razy wpadam w potrzask.

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Wrzesień 2019
N P W Ś C P S
« Sie    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930