Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 28.05.2021r

Tekst: Mk 11, 11-25

Prośba: o uzdrowienie „bezpłodnych” miejsc w moim ciele i duszy

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Jezus zmęczony wędrówką odczuwa głód. Podchodzi do drzewa figowego, które zewnętrznie prezentuje się bardzo okazale, ma dużo liści. Jednak Jezus szuka owoców, których na nim nie znajduje. Przeklina więc to drzewo. Analogicznie wygląda sytuacja w świątyni. Jezus szuka w niej owoców duchowych. Tymczasem okazuje się, że miejsce, które powinno służyć do modlitwy, zostało zdominowane przez materializm. Jezus bardzo stanowczo pokazuje, że mu się to nie podoba. Świadczą o tym czasowniki: „zaczął wyrzucać”, „powywracał”, „nie pozwolił”. Przyzwyczailiśmy się, że Jezus jest łagodny, współczujący, miłosierny…Co czuję, gdy wyobrażam sobie Jezusa w tej scenie ewangelicznej? Sam jestem świątynią Ducha Świętego. Czy pozwolę, żeby Jezus we mnie dokonał tak gwałtownych zmian?
  • Uczniowie zauważają, że figowiec jest „uschły od korzeni”. Korzenie, które trzymają drzewo przy życiu, przestały spełniać swoją funkcję. Wydaje się więc, że nie ma już ratunku dla tego drzewa. Jezus jednak zachęca uczniów: „miejcie wiarę!”. Są w naszym życiu sytuacje, w których tracimy nadzieję. Nie widzimy rozwiązania. Modlimy się o coś przez kilka lat, a to wciąż się nie dzieje. Trudno wtedy wierzyć, raczej pojawiają się wątpliwości. Mogę o tym wszystkim szczerze z Jezusem porozmawiać. Mogę być przed nim prawdziwy, „wyrzucić” przed nim swoje emocje, wykrzyczeć mu je czy wypłakać. I prosić dalej, z determinacją. Prosić o wiarę, która przenosi góry. Warto też, żebym zastanowił się, czy powinienem komuś coś przebaczyć. Jeśli tak, to komu i co? Moim bliskim, sobie samemu, a może Bogu?

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem, o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twojego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.