Bądź Aniołem

Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 14 lutego, św. Cyryla i Metodego

Tekst: Łk 10, 1-9

Prośba: o łaskę stawania się Aniołem Dobrej Nowiny dla ludzi wokół Ciebie.

1.   Jezus posyła uczniów, aby szli do miejscowości, do których On sam zamierza przyjść. Wpisuje się to w biblijne sceny, kiedy to Bóg posyłał przed sobą kogoś (np. Anioła), by w Jego imieniu coś powiedział, albo by zapowiedział przychodzącego Pana. O czymś takim czytaliśmy kilka dni temu, w święto Ofiarowania. Pan posłał przed sobą Anioła, a potem On sam przyszedł nagle. Bóg posyła przed sobą Anioła… Anioł w Biblii ma znaczenie funkcji, zadania – każdy Anioł ma imię, które oznacza misję, jaką Bóg pragnie spełnić. W tym duchu można powiedzieć, że uczniowie, których Jezus posyła, są jak Aniołowie. Ich misją jest przygotować drogę przychodzącemu Panu. Takim Aniołem dla innych możesz i jesteś również Ty. Pomyśl o tym przez chwilę. Posłuchaj słów, jakie Twój Pan mówi do Ciebie posyłając Cię na taką misję.

2.   Na czym polega ta misja? Przede wszystkim na tym, by głosić przybliżające się królestwo Boże. On jest już blisko. Bóg pragnie być blisko. Wysyła więc Anioła, by zapewnił oczekujących, że On naprawdę jest blisko. Ten Anioł ma więc ciekawą funkcję – sprawia przez swoją wiadomość, że tęsknota będzie inaczej przeżywana. Bez takiej informacji można by tracić nadzieję i zadawać pytania: czy na pewno przyjdzie? Czy naprawdę jest blisko? Czy nie czekam na darmo? Tymczasem przychodzi Anioł i mówi, że Pan naprawdę jest blisko. Ty sam potrzebujesz takiego Anioła, jak również sam możesz być Aniołem dla innych. A jak masz to głosić? Patrząc na wskazówki Jezusa wydaje się, że chodzi bardziej o styl życia, niż o słowa. Głosić tę radosną nowinę całym sobą. Głosić, że Pan jest blisko – Pan, czyli Miłość, która się wcieliła. Pan, czyli Ten, który wybawia nas z dołu zagłady, ze śmierci spowodowanej przez grzech. Pan, to Lekarz, który leczy złamane serca i poszarpane dusze. Głosić całym sobą, że Pan jest blisko. A najpierw? Przyjmij tę nowinę od Niego. Uwierz Mu, który do Ciebie mówi. Otwórz serce na Słowo, które wypowiada do Ciebie. Jak to wygląda w Twoim życiu? Pozwól, by On rozpalał Twoje pragnienia stawania się Jego Aniołem wobec ludzi, których masz wokół siebie.

1 Comment

  1. Preasupponendum – postawa uprzedzającej życzliwości i otwartości. Św Ignacy zaczyna ćwiczenia – głoszenie kerygmatu od tej właśnie porady.
    Wzoruje się na tym co robił Jezus. Jeśli zamierzał gdzieś pójść, posyłał przed sobą posłańców, którzy mają znaleźć gych, którzy sa życzliwi i otwarci.

    Jezus nazywa siebie Panem ŻNIWA. A posyła przed sobą robotników na ZASIEW. Oni mają rozrzucić ziarno by Jezus mógł potem wyruszyć na żniwo i zebrać plon.

    Jeszcze jedna droga do plznania intencji człowieka jest zbadanie jego stosunku do pokoju!

    Panie daj mi być otwartym na Twoje słowo. Życzliwym i pełnym pokoju. Byś mógł do mnie przyjść

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Lipiec 2020
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031