Anna znaczy “łaska”

Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 13 stycznia

Tekst: 1 Sm 1, 1-8

Prośba: o łaskę

1. Historia opisywana w dzisiejszych czytaniach jest historią wielkich pragnień, tęsknoty, zapewne wielu rozczarowań, jak i łez. Pragnąca zostać matką Anna “płakała i nie jadła”. Przebywając w świątyni, wylewała jednak serce przed Bogiem, mówiąc Mu o tym, co przeżywała (1 Sm 1,15). W dzisiejszych czytaniach słyszymy pytania męża Anny: “Anno, czemu płaczesz? Dlaczego nie jesz? Czemu się twoje serce smuci?”. Jak odpowiedziałbyś na te pytania? Czym chciałbyś podzielić się z Bogiem, który z troską i zainteresowaniem dopytuje o przyczyny Twojego smutku i o Twoje największe pragnienia? Ufasz Mu na tyle, by z Nim o tym rozmawiać? Jeśli nie, co Ci w tym przeszkadza?

2. Znaczeniem imienia “Anna” jest (z hebrajskiego “hannah”) łaska. Być może w jakimś momencie swojego życia, Anna miała wrażenie, że jej imię wcale nie oddaje tego, co dzieje się w jej życiu. Jednak po latach i miesiącach oczekiwań, modlitwy i łez wydarzył się cud. Niezależnie od tego, jak masz na imię, Bóg zwracając się do Ciebie, nazywa Cię używając słów pełnych miłości i dobra. Czy pozwalasz sobie na to, by usłyszeć, w jaki sposób On się do Ciebie zwraca? Wierzysz bardziej w chwilowe niepowodzenia i życiowe zawirowania czy w Jego obietnice? Czego trzeba Ci, by odzyskać na nowo nadzieję?

1 Comment

  1. Bóg zna najlepiej moje pragnienia i moje smutki. A ja jestem zamknięta i nie potrafię otworzyć się na rozmowę.
    Nie potrafię też usłyszeć glosu Boga, który mówi do mnie. Bardzo bym chciała czuć jego obecność.

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Czerwiec 2020
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930