Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 16 lutego

Tekst: Mk 8, 27-33

Prośba: o przyjęcie słów Boga w zaufaniu i bliskości.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Kim jestem według Ciebie? To pytanie Jezus zadaje dzisiaj swoim uczniom. Odpowiada Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz». Zdaje się, że Piotr nie wie, co oznacza być Mesjaszem. Wychodzi to w dalszej części tej sceny, kiedy chce on powstrzymać Jezusa przed byciem Mesjaszem. Bo skoro Mesjasz musi cierpieć, być odrzuconym i zabitym, i że trzeciego dnia zmartwychwstanie – to Piotr się na to nie zgadza.
  • Stań teraz wobec Jezusa i wypowiadaj to wszystko, co przeżywasz do Niego, co do Niego czujesz. Zaczynaj tak, jak Piotr: „Ty jesteś….”. Kim dla mnie jesteś? Spróbuj oddzielać to wszystko, co przychodzi z Twojej głowy i staraj się wypowiadać jedynie to, co naprawdę w sobie czujesz, co jest Ci bliskie, z czym Ci się Jezus kojarzy.
  • Jezus przykazuje uczniom, by nikomu nie mówili o tym, kim On jest. Ma to zostać w intymności ich relacji. Czy masz takie określenia, które także chciałbyś zachować tylko dla siebie? Wie o nim tylko Ty i Jezus. Takie słowa mają ludzie miłujący siebie.
  • Oni mają nie mówić kim On jest, natomiast Jezus otwarcie mówi im, z czym wiąże się bycie Mesjaszem. Odsłania przed nimi swoje serce. Oni są najbardziej zdatni do tego, by tę wiadomość przyjąć, a i tak nie są w stanie. Zachowanie Piotra dobitnie o tym świadczy. Co nie jest Ci łatwo przyjąć w Jezusie?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.