Wprowadzenie do modlitwy na 5 Niedzielę zwykłą, 9 lutego
Tekst: Łk 5, 1-11
Prośba: o przyjęcie Bożego Słowa i Bożego działania w Twoim życiu. O wdzięczność za wszystko.
Myśli pomocne w rozważaniu:
…tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego…
- Tłum cisnął się do Jezusa… ściskał Go, otaczał ze wszystkich stron, napierał na Niego. Bóg jest poszukiwany, jest chciany. Masz takie Jego pragnienie, że aż wewnętrznie „ciśniesz się” do Niego?
- Ludzie chcą słuchać Słowa (=Jezusa). To słowo Boga jest zbawieniem, nie mamy innego. I to słowo chce być głoszone, to jest Jego natura, rozdaje siebie nieustannie. Pierwszym „miejscem” głoszenia jest nasze serce. Czy tam Go słuchamy?
…rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci.
- Są ludzie, którzy cisną się, by słuchać słowa i są tacy, którzy są zajęci własnymi sprawami, a szczególnie porażkami. Szymon i towarzysze płuczą sieci po nieudanym połowie. To metafora życia, które również ma momenty sukcesów (czasem spektakularnych) i porażek (czasem równie spektakularnych). Czy umiemy przyjmować jedno i drugie? Czynność płukania sieci może sugerować rezygnację, frustrację, wycofanie, bezsilność… bo teraz powinni płukać złowione ryby a nie sieci. Jaki jesteś, kiedy spotkają Cię porażki?
Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci».
- Tłum słucha słowa Jezusa, Szymon także. Zanim jednak Go posłuchał wyraził swoje zdanie na pomysł Jezusa, by jeszcze raz wypłynąć na połów. Wypowiada fakt porażki, za którym kryją się konkretne uczucia. Napracowali się i NIC nie złowili. Jak mocno brzmi tutaj to NIC. My nie lubimy pustki, nie lubimy działań, które byłyby bezowocne. Usłysz w sobie to słowo NIC. Może zarezonuje w Tobie i przypomni zapomniane NIC z Twoje życia, z którym będziesz mógł się na tej modlitwie spotkać.
- Zarzucę sieci NA TWOJE SŁOWO. Komu lub czemu ufam w życiu? Jakiemu słowu? Przez kogo jest wypowiadane? Bo kiedy w naszym życiu pojawia się NIC, wtedy szukamy czegoś lub kogoś, na kim/czym moglibyśmy się wesprzeć; kto da nam nadzieję. Kto lub co to jest w Twoim życiu? Popatrz na to realnie a nie jedynie deklaratywnie.
Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać.
- Jezus czyni niewątpliwy znak. NIC przemienia się w PEŁNIĘ. To może uczynić tylko Bóg, dla którego nie ma nic niemożliwego. Szymon posłuchał słowa Jezusa i oto owoce posłuszeństwa. To ich przerasta, że aż Szymon chce, by Jezus odszedł od nich – tak czuł się niegodny. Jak Ty reagujesz na „spektakularny sukces”?
…zostawili wszystko i poszli za Nim.
- Oto ich odpowiedź na to, co Jezus dla nich zrobił. Zostawili wszystko i poszli za Nim. To prawdziwe wyrażenie wdzięczność, a więc i miłości. Prezentem dla Jezusa jest moje życie w całości ofiarowane Jemu (w tym stanie i powołaniu, w jakim żyję). Bo odpowiedzią na pełnię miłości może być tylko miłość. Miłość za miłość. Za miłość się nie dziękuje, na miłość się odpowiada miłością – to jedyna możliwa odpowiedź godna miłości.
Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.
Hojność Pana w dawaniu rozkłada na łopatki… Tyle ryb… w naszym życiu podobnie. Dziękuję Ci Panie, ze jesteś moim Wszystkim, moim sensem, moim celem.
Mam pragnienie słuchania Słowa, ale czy Je wypełniam. Przyjmuję Słowo, a Ono przez drogę nawracania pokazuje mi coraz większą prawdę o mnie. Przez sytuację w moim życiu stopniowo wzrasta moje NIC. Obecnie jestem jak Szymon przy pustych sieciach. Moje działania to wielkie NIC. Zostaje tylko nadzieja i przyjąć słowa Pana „Nie bój się”. Duchu Święty proszę o łaskę otwarcia swojego serca, abym tym razem rzeczywiście oddała Panu WSZYSTKO. AMEN
Mam szukać Jezusa gdy coś mi się nie udaje, odnajdywać moc w Jego Słowie.Pytanie -co znaczy dla mnie zostawić wszystko aby iść za Jezusem? To umieć zostawić przeszłość, grzech, ale też nie przywiązywać się do jakiś osiągniętych sukcesów (wielki połów). Stać się wolną od i wolną do
.
…