Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 28 września 2023 r. 

Tekst: Łk 9, 7-9

Prośba: o bliskość z Jezusem

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Zobacz Heroda, przyjrzyj się temu, jak on żyje. Zobacz niepokój, który mu towarzyszy.
  • Niektórzy bowiem mówili (…). Ludzie wokół Heroda mówili różne rzeczy o Jezusie – dla jednych był Janem Chrzcicielem, dla innych prorokiem. Być może ludzie wokół Ciebie mówią różne rzeczy na temat tego kim jest Jezus, kim jest Bóg. Może to mieć też wpływ na to, jaki obraz Boga nosisz w sobie. Zatrzymaj się i pomyśl o tym, co ukształtowało Twoje wyobrażenie o Bogu, Jego obraz. Jaki ten obraz jest? Czy jest prawdziwy? Czy starasz się odkrywać Boga, poznawać Go poprzez osobistą relację z Nim? 
  • I starał się Go zobaczyć. Herod chciał tylko sprawdzić kim jest Jezus, czy rzeczywiście nie jest zmartwychwstałym Janem Chrzcicielem, czy nie jest przypadkiem dla niego kolejnym zagrożeniem. Tetrarcha nie wiódł spokojnego pobożnego życia – żył z żoną brata, kazał ściąć Jana Chrzciciela. Być może bał się, że Jezus będzie mu wypominał jego czyny. Nie był zainteresowany relacją z Jezusem, nie dał sobie szansy na doświadczenie Jego miłości, miłosierdzia. Pomyśl o momentach, kiedy może trudno Ci być blisko Jezusa, kiedy wolisz patrzeć na Niego z daleka. Co Cię od Niego oddala? Czego się boisz?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.